ISSN 1335-8715

02-11-2008   Andrej Beňo   Ideológia   verzia pre tlač

Libertariánska dilema: ako premaľovať červenú planétu na modro?

Ešte pred tým než sa pustíte do čítania tohto článku by som rád poznamenal, že nasledujúci text je len voľnou úvahou. Autor osobne neverí v žiadnu formu historicizmu, dejinnú nevyhnutnosť ani v možnosť kvalifikovanej predikcie budúceho ľudského vývoja. Netvrdím, že prípadné konzekvencie, vyplývajúce z týchto úvah sú plne realizovateľné. Článok si nerobí nárok na vedeckosť. Idey obsiahnuté v tomto článku je samozrejme možné a žiaduce podrobiť kritike.

Reakcia na príspevok

RE: Zaujimave
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 03-11-2008 10:13


"Btw silno pochybujem, že by na Marse prežila socialistická kolónia... "

Keďže pravý libertarianizmus je anarchosocializmus až anarchokomunizmus, mala by komunistická kolónia na báze dobrovoľnej participácie slušné šance na prežitie. Solidárne orientovaným komunitám sa najlepšie darí v ťažkých ekonomických a prírodných podmienkach. Výzvou by bolo vybudovanie prevencie proti jej skorumpovaniu ako by v nej graduálne rástol blahobyt. Pravý libertarianizmus znamená oslobodenie sa od uzurpácie súkromného majetku rovnako ako od štátu. Ale to je opäť dobrá otázka na Proudhona.

V prípade anarchokapitalistickej kolónie by sa táto skôr či neskôr (ale asi skôr) zvrhla na enklávu korporačného teroru ako varujú mnohí kyberpunkoví spisovatelia.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group