ISSN 1335-8715

02-11-2008   Andrej Beňo   Ideológia   verzia pre tlač

Libertariánska dilema: ako premaľovať červenú planétu na modro?

Ešte pred tým než sa pustíte do čítania tohto článku by som rád poznamenal, že nasledujúci text je len voľnou úvahou. Autor osobne neverí v žiadnu formu historicizmu, dejinnú nevyhnutnosť ani v možnosť kvalifikovanej predikcie budúceho ľudského vývoja. Netvrdím, že prípadné konzekvencie, vyplývajúce z týchto úvah sú plne realizovateľné. Článok si nerobí nárok na vedeckosť. Idey obsiahnuté v tomto článku je samozrejme možné a žiaduce podrobiť kritike.

Reakcia na príspevok

RE: Zaujimave
autor: andrej.beno
e-mail: andrej.beno@gmail.com
pridané: 03-11-2008 8:14


Nevylučujem, ale ja zatiaľ pozorujem posledných 200 rokov skôr opačný trend, minarchia a minimálny štát sa v každej krajine, kde ako tak fungoval (GB, USA) postupne zvrhol, alebo sa zvrháva na nejakú formu sociálneho/welfare štátu. Pokiaľ by však existovala libertariánska kolónia na nejakom odľahlom mieste, ktorá by na dokázala zmysluplnosť libertarianizmu, ktorá by bola funkčná a prosperovala by mohlo by to aj na Zemi podnietiť konvergentnú evolúciu, napodobňovanie tohto úspešného modelu. Libertariáni by tak paradoxne mohli prispieť k väčšej slobode na Zemi tým, že by ju opustili.

Mimochodom, všetky kolónie, kde sa mal otestovať socializmus, alebo komunizmus (napr. Owenove projekty) skôr či neskôr zlyhali. Nevieme povedať, či by to v prípade libertarianizmu fungovalo. Možno nie. Ale aspoň by sme mali empirický dôkaz o aplikovateľnosti libertariánskych ideí. Btw silno pochybujem, že by na Marse prežila socialistická kolónia...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group