ISSN 1335-8715

23-09-2008   redakcia   Rôzne   verzia pre tlač

Akadémia klasickej ekonómie 2008/09

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika v spolupráci s Vysokou školou manažmentu otvárajú v akademickom roku 2008/09 ďalší ročník cyklu seminárov o ekonómií pod názvom Akadémia klasickej ekonómie (AKE).

Reakcia na príspevok

o mainstreamovej ekonomii
autor: LIBERTARIAN
pridané: 26-09-2008 15:41


Juraj Karpis z INESS http://iness.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=139... :

"Pri hľadaní príčin dnešných problémov na finančných trhoch sme identifikovali ako hlavného vinníka americký FED, ktorý umelo znižoval cenu peňazí a americkú politiku podpory bývania cestou agentúr Fannie Mae a Freddie Mac. Úlohu týchto vládnych agentúr vo vzniku celej bubliny pekne ilustruje úryvok z New York Times zo septembra roku 1999:

„Spoločnosť Fannie Mae zníži svoje požiadavky na kvalitu hypotekárnych úverov, ktoré bude nakupovať od bánk a ostatných veriteľov v snahe zvýšiť mieru vlastníctva nehnuteľností medzi menšinami a obyvateľmi s nízkymi príjmami.

Pilotný program, do ktorého sa zapojí 24 bánk na 15 trhoch -vrátane mestského regiónu New York, podporí zúčastnené banky v rozšírení poskytovania hypotekárnych úverov aj osobám, ktorých kreditný profil nie je dostatočne dobrý na to, aby získali štandardný úver. Zástupcovia Fannie Mae vyjadrili nádej, že sa im do budúcej jari podarí program rozšíriť na celé územie USA.

Fannie Mae, najväčší upisovateľ hypoték v krajine, bol pod čoraz väčším tlakom zo strany Clintonovej vlády aby rozšíril hypotekárne úvery aj na ľudí s nízkym alebo stredným príjmom pričom zároveň pociťoval tlak zo strany svojich akcionárov aby pokračoval vo fenomenálnom raste ziskov z podnikania.

Na Fannie Mae navyše tlačili aj banky, sporiteľne a hypotekárne spoločnosti, ktoré žiadali pomoc pri zvyšovaní objemu úverov pre takzvaných nízkobonitných (subprime) dlžníkov. Títo dlžníci, ktorých príjmy, úspory a kreditné hodnotenie im neumožňuje získať klasický úver, mali doteraz možnosť získať financovanie iba od špeciálnych finančných spoločností, ktoré však vyžadujú oveľa vyššie úroky – o tri až štyri percentá vyššie ako pri klasických úveroch.....

Fannie Mae vstupom, zatiaľ váhavým, na toto nové úverové teritórium berie na seba výrazne viac rizika, čo však v dobrých ekonomických časoch nemusí byť problém. Pri ekonomickom poklese však túto štátom podporovanú agentúru môžu postihnúť problémy, ktoré môžu viesť až k záchrane zo strany vlády podobnej štátnemu zásahu na podporu úverového a sporivého odvetvia v 80-tych rokoch.“ "

Ano, mainstremova ekonomia takto predvida :
"môžu postihnúť problémy, ktoré môžu viesť až k záchrane zo strany vlády "
Oni sudruhovia dobre vedeli, ze to zle dopadne. Ale co uz, ved EKONOMIA tvrdi, ze VLADA POMOZE.
Z peniazmi od inych ludi.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group