ISSN 1335-8715

23-09-2008   redakcia   Rôzne   verzia pre tlač

Akadémia klasickej ekonómie 2008/09

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika v spolupráci s Vysokou školou manažmentu otvárajú v akademickom roku 2008/09 ďalší ročník cyklu seminárov o ekonómií pod názvom Akadémia klasickej ekonómie (AKE).

Reakcia na príspevok

Nazov AKE
autor: Peter
e-mail: petergonda@gmail.com
webstránka: http://http://www.petergonda.sk/
pridané: 26-09-2008 11:45


Pripomeniem, ze nazov tohto cyklu seminarov o ekonomii (Akademia klasickej ekonomie - AKE) je symbolicky a neznamena, ze kurz treba spajat iba s klasickou ekonomickou skolou.

V uvode pozvanky na 2. rocnik AKE aj preto piseme, ze:

"AKE je vzdelávací program Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KI), ktorý pozostáva z ročného cyklu raz mesačne na seba nadväzujúcich seminárov o ekonómii teoretikov blízkych klasickému liberalizmu a jej využití v praxi, osobitne v podmienkach Slovenska. Skladá sa preto z navzájom prepojených seminárov o nadčasových témach a zároveň aktuálnych myšlienkach liberálnych ekonómov (Adama Smitha, Davida Ricarda, Frédérica Bastiata, Friedricha Hayeka, Miltona Friedmana a ďalších), s uvádzaním ich príkladov v reálnom živote. Vzdelávací program AKE je tak zameraný na prepojenie ekonomickej teórie a hľadania odpovedí, využiteľných v súkromnom, profesijnom a spoločenskom živote človeka."

Trochu viac som to naznacil pred zaciatkom 1. rocnika AKE v clanku v Konzervativnych listoch 1/2007 (http://www.konzervativizmus.sk/article.php?1291) takto:

"To, že cyklus seminárov nesie v názve „klasiku“, neznamená jeho zameranie iba na predstaviteľov klasickej ekonomickej školy (Smitha, Saya, Ricarda, či napríklad Seniora). Je symbolický v širšom vnímaní „klasického“ ako pohľadu optikou nadčasových a platných myšlienok nositeľov ekonomického myslenia v prepojení na hodnoty klasického liberalizmu a konzervativizmu: napríklad osobná sloboda, vlastníctvo, trh a konkurencia. Neobchádzajú sa preto ani odkazy skorších mysliteľov, napríklad Aristotela, scholastikov, filozofov prirodzených práv a fyziokratov a „nasledovníkov klasikov“ Bastiata, Hayeka, či Friedmana.

Symbolika „klasického“ je tak tiež odvodená od klasikov politickej ekonómie, predovšetkým Adama Smitha. Dôvodom je jeho a ich kľúčový význam pre ekonomické poznanie dnes, napriek spochybniteľnosti niektorých (častí) záverov ich učenia (napríklad ich vymedzenia hodnoty). Prirodzený poriadok (resp. systém prirodzenej slobody) s fungovaním neviditeľnej ruky trhu, sformulované Adamom Smithom, sú však základným stavebným kameňom, na ktorom stojí ekonómia a ekonomické zákonitosti v praxi."

Najlepsie vsak bude sa prihlasit a prist na kurz, kde je moznost intenzivne (aj) o tom diskutovat.

Peter Gonda


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group