ISSN 1335-8715

01-09-2008   Peter Jedlička   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nietzsche, R. I. P.

„Nietzsche je mŕtvy.“ Boh. Vtipné otočenie Nietzscheho výroku o smrti Boha sa vďaka nápisom na rôznych múroch stalo veľmi známym. Nietzsche bol jedným z prvých prorokov ohlasujúcich nástup sekularizácie, čiže zmenšovania vplyvu náboženstva na spoločnosť. Význam náboženstva mal s vývojom spoločnosti upadať, až kým spoločnosť nedospeje do modernej, úplne sekularizovanej fázy. Predpoveď sa však nenapĺňa a sekularizmus prekvapivo čelí novým výzvam. Nápisy na múroch prestali byť iba slovnou hračkou.

Reakcia na príspevok

RE: Viera
autor: Lukas Krivosik
pridané: 04-09-2008 12:34


"Vyprodukovat nejaky obrazotvorny blud a tvarit sa, ze je to racionalita vyssieho stupna vie kazdy."

Bohuzial, to je omyl mnohych naivnych racionalistov, ktori dokazu uvazovat len v rovine arbitrarneho rozumu a myslia si, ze aj tradicne prikazania vznikli tak, ze ich zo dna na den len tak niekto urcil.

Tento typ ludi zabuda, ze mnohe uzitocne veci (vratane politickej slobody) vznikli ako vedome neplanovany a nezamyslany dosledok ucelovych ludskych konani.

Dalej zabudaju, ze aj arbitrarnym rozumom ustanovene pravidla su preverovane v kulturnej evolucii normativnych systemov. Hoci socializmus (alebo daleko presnejsie marxizmus so svojou kvazivedeckou eschatologiou) skutocne akymsi svetskym nabozenstvom je, jeho uplatnenim v praxy ("po ovoci ich poznate") a sutazou s vykonnejsim systemom zmiesanej ekonomiky, bol proste vyselektovany ako omyl, ako slepa ulicka vyvoja a na vacsine miest sveta je toto nabozenstvo na ustupe.

"Nebude trvat dlho a socializmus a etatizmus sa stane "tradiciou, zvykom, "nabozenstvom" (pokial uz nim teraz nie je). A potom sa tvoje vlastne frazy obratia proti tebe."

V tejto poznamke sa skryva dalsi typicky omyl. Totiz predstava, ze cokolvek co sa vyvija, je zaroven produktom spontanneho poriadku. Ale socialny stat je vedomym kontruktom, ktoreho tvorcovia zamyslali, ze dosiahne specificke ciele. Robili tu chybu, ze ignorovali a mnohi dodnes ignoruju ten rozdiel medzi zamyslanymi a velmi uslachtilymi cielmi (plna zamestnanost, gramotnost, zdravie obyvatelov...) a nezamyslanymi, neocakavanymi dosledkami (nezamestnanost, rast neschopnosti ziakov chapat suvislemu pisanemu textu, statne zdravotnictvo, ktore de facto zabija...)

Ono to je vidiet aj na tom, ze povedzme stari ludia z dediny, ktori nemaju skoly a jedinym zdrojom informacii je pan farar a zivotna skusenost, maju v sebe viac ludskej mudrosti a vacsi pokoj na dusi, nez vysokovzdelani ludia z mesta, ktori vo svojom zivote robia elementarne chyby. Toto si uvedomoval napriklad aj Ben Novak, s tym, ze dnesne generacie Slovakov, odchovane rodicmi, vyrastajucimi v komunizme, stratili mnohe pozitivne vlastnosti, ktore boli typicke pre generacie Slovakov vyrastajucich pred nastupom komunizmu.

Inak, dovolim si hodit sem jeden nadherny priklad ludovej skusenosti a mudrosti:

http://www.youtube.com/watch?v=jKI2tJ69Mg...

Je to sice len scenka z filmu, ale velmi dobre zapada aj do nasej sudobej debaty o Pancho Ficovi. Myslim, ze mudrost toho stareho muza oceni aj Libertarian;-)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group