ISSN 1335-8715

01-09-2008   Peter Jedlička   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nietzsche, R. I. P.

„Nietzsche je mŕtvy.“ Boh. Vtipné otočenie Nietzscheho výroku o smrti Boha sa vďaka nápisom na rôznych múroch stalo veľmi známym. Nietzsche bol jedným z prvých prorokov ohlasujúcich nástup sekularizácie, čiže zmenšovania vplyvu náboženstva na spoločnosť. Význam náboženstva mal s vývojom spoločnosti upadať, až kým spoločnosť nedospeje do modernej, úplne sekularizovanej fázy. Predpoveď sa však nenapĺňa a sekularizmus prekvapivo čelí novým výzvam. Nápisy na múroch prestali byť iba slovnou hračkou.

Reakcia na príspevok

RE: Viera
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-09-2008 23:50


V prvom liste apostola Pavla Korintanom sa pise toto:

"Znicim mudrost mudrych a zmarim rozumnost rozumnych. Kde je mudry? Kde zakonnik? Kde mudrlant tohto veku? Ci Boh neobratil mudrost sveta na blaznovstvo?"

Slova prednesene pred 2000 rokmi, ale velmi vhodne v dnesnej dobe, v ktorej sa ukazuju nedostatky a obmedzenia naivneho kartezianskeho racionalizmu. Naopak, narasta potreba a zdoraznovanie kritickeho racionalizmu a to u tak rozdielnych autorov ako je Hayek, Popper, Benedikt XVI., Chesterton a mozno ciastocne aj Foucault.

Posuvame sa od linearnych systemov, kde sú vztahy medzi sumou pricin a sumou nasledkov rozumovo velmi lahko rozpoznatelne k nelinearnym systemom, kde dominuju nepredvidane (a casto racionalne nepredvidatelne) dosledky ucelovych ludskych konani.

V takomto svete je len jeden sposob ako takpovediac "vidiet za roh". A to odsunut nasu racionalitu trochu do uzadia a viac sa spoliehat na racionalitu vyssieho radu, ktora dokaze postihnut aj nasmu kuchynskemu rozumu (teda racionalite nizsieho radu) nepristupne a nepredvidatelne dosledky ucelovych ludskych konani.

V rovine nelinearneho systemu trhovej ekonomiky su nastrojom tejto racionality vyssieho radu trhove ceny, ktore dokazu v sebe pojat viac informacii, nez akokolvek dokonala a rozumna planovacia agentura.

V rovine inych spolocenskych vztahov je takouto racionalitou vyssieho radu tradicia, zvyk, predsudok, konvencia a mozno nabozenstvo. Mozno casto nevieme logicky odovodnit, preco v tej-ktorej chvili mame konat podla prikazani, spisanych na kamennych tabulach pred 4000 rokmi. Ale spolocnost je nelinearny system, kde jednoducha kauzalna racionalita zlyhava a naopak, po dlhsej dobe sa velmi lahko moze ukazat, ze dodrziavanie toho, co od nas "pozadoval Boh" sa vyplatilo.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group