ISSN 1335-8715

01-09-2008   Peter Jedlička   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nietzsche, R. I. P.

„Nietzsche je mŕtvy.“ Boh. Vtipné otočenie Nietzscheho výroku o smrti Boha sa vďaka nápisom na rôznych múroch stalo veľmi známym. Nietzsche bol jedným z prvých prorokov ohlasujúcich nástup sekularizácie, čiže zmenšovania vplyvu náboženstva na spoločnosť. Význam náboženstva mal s vývojom spoločnosti upadať, až kým spoločnosť nedospeje do modernej, úplne sekularizovanej fázy. Predpoveď sa však nenapĺňa a sekularizmus prekvapivo čelí novým výzvam. Nápisy na múroch prestali byť iba slovnou hračkou.

Reakcia na príspevok

Viera
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 03-09-2008 19:39


Clanok nacrtava zaujimavu temu, autor sa snazil analyzovat vyvoj a podla mna sa mu to celkom podarilo. Velmi zaujimavy je aj Lukasom spomenuty Chestertonov postreh, co je pre mna prekvapujuce, lebo z jeho knihy som dokazal precitat tak 30 stran (horsiu knihu som snad nikdy necital). Ako vidno, su ludia, ktory medzi kvantom nezmyslov svojskym sposobom dospeju k perle.

Tato tematika sa vsak da analyzovat aj z ineho pohladu. Ludia vieru hladaju, lebo uspokojuje iste psychologicke potreby. Vyzera to tak, ze sa s tym budeme musiet zmierit ;-). Ludia proste budu verit Ficovcom, numerologom, kreacionistom.

Skutocny problem vsak nie je vo viere v iracionalne veci, ani vo viere samotnej. V skutocnosti je kazda viera do istej miery iracionalna, prave v tom je jej kluc k uspokojeniu psychologickej potreby.

Clovek ma okrem potreby verit aj ine potreby, napriklad potrebu hladat pravdu ci spravodlivost, potrebu spolocenskej interakcie, sebarealizacie, atd. Tieto potreby sa casto dostavaju do konfliktu. Co sa stane potom? Typicka psychologicka reakcia je splyvanie: to, co splna "dolezitejsiu" potrebu, zacne splnat aj dalsie potreby a formuje ich.

Tento jav je ocividne diskutujucim znamy (vid Slota & narod vs. krestanstvo).

Zo spolocenskeho hladiska nastane problem vtedy, ked uspokojovanie tychto potrieb vyusti v negativne, nasilne a destruktivne sily, respektive, ked sa ludia nechaju takymto smerom viest. Je teda podla mna casto uzitocnejsie ludi "kategorizovat" podla tychto efektov, ako podla obsahu ich viery.

Po analyze predchadzajucich odstavcov dospievam k nazoru, ze na "zabranenie pohrome" je nevyhnutne posobit na troch frontoch:

1. nasmerovat realizaciu ludskych psychologickych potrieb pozitivnym a konstruktivnym smerom
2. prezentovat svoje nazory tak, aby posobili na iracionalnu cast ludskej psychiky
3. ucit ludi chapat vnutorne konflikty a rozdiely medzi ich psychologickymi potrebami

Od bodu 1 k bodu 3 rastie abstraktnost a narocnost ulohy. Na druhej strane rastie aj ucinnost, pretoze na dospenie k destrukcii (co je vlastne vyvoj od bodu 3 k bodu 0) je treba prekonat viac faz .

Viac mozno niekedy nabuduce :-).

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group