ISSN 1335-8715

27-07-2008   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Univerzita ako produkt spontánneho poriadku

K téme systému slovenského vysokého školstva a nevyhnutnosti jeho reformy sa už na Slovensku prelialo hodne atramentu (a na tomto fóre nie menej). Osobne za jediný konzistentný návrh reformy považujem zavedenie trhových prvkov do systém, t.j. keď už nie jeho úplnú privatizáciu, tak aspoň spoplatnenie vysokoškolského štúdia.

Reakcia na príspevok

RE: Moderna lavica sa vyfarbuje
autor: MuadDib
pridané: 03-08-2008 14:20


Lenže čo je to vlastne ten "slobodný trh"? Kto ho naozaj konzistentne definoval... a hlavne - ospravedlňujem za sa tento kapitalistický úlet - ale komu "patrí"?
Neberte to v zlom, ale v kapitalizme, kde vlastne každá vec musí niekomu konkrétnemu patriť - nepatrí niekomu aj trh?
Neberte to tak, že by som tu chcel písať OT (Od Témy), ale mnohí takíto kadejakí "slobodní kapitalisti" a "pravicoví libertariáni" im podobní častokrát zvyknú nadávať na Európske spoločenstvá (Európsku úniu), že vraj aký je tam ten trh neslobodný a podobne.
Nuž, my v EÚ máme tzv. Spoločný trh. Existujú na ňom isté pravidlá. A kto chce naň vstúpiť, tak buď ich bude dodržiavať, alebo nech ide niekam inam, nech si vytvorí hoci aj svoj vlastný trh ("čierny" a pod.)...!

Nie, pre mňa to nie je ako čiernobiela dogma, že štát vyrieši všetko (resp. že nevyrieši nič).
Veľakrát však prax ukázala, že štát svojimi regulačnými zásahmi má blahodarný vplyv tam, kde trh jednoducho zlyháva.

Ja nehovorím, že nie sú aj slušní podnikatelia - napr. aj so súčasným prechodom na € (euro) - nie je to tak, že by napr. duálne zobrazovanie cien fungovalo iba preto, lebo štát bude držať nad každým Damoklov meč; ba práve naopak, mnohí sú natoľko slušní a uvedomelí, že to začali zobrazovať aj vo veľkom predstihu pred termínom, kedy to má byť už zo zákona povinné. Mnohí to informačne spustili ešte oveľa skôr. Mnohí dokonca už dávnejšie boli ochotní prijímať úhradu v € (eurách, ešte ako v cudzej mene), takže tiež by som to nepaušalizoval tak, že všetci podnikatelia sú démonickí kapitalisti.
Ba dokonca aj splnomocnenec vlády pre zavedenie € (eura) sa tak vyjadril, že zrejme žiadne veľké sankcie ani nebudú potrebné, pretože spotrebitelia to sami budú vyžadovať a v prípade jeho ignorancie ho už viac nenavštívia.
Aspoň v mojom prípade to tak platí, lebo si poviem, že to nie je nejaký slušný človek-podnikateľ, ale skôr nejaké (kapitalistické :-) ) hovädo, s ktorým nechcem mať nič spoločné.

Lenže moje výhrady voči kapitalizmu pramenia práve z tej nemožností neoklasickoliberálnych(?!) teórií kapitalistov, dotiahnutých do absurdity.
A viac než čistota ideológie ma zaujíma prax a realita.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group