ISSN 1335-8715

27-07-2008   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Univerzita ako produkt spontánneho poriadku

K téme systému slovenského vysokého školstva a nevyhnutnosti jeho reformy sa už na Slovensku prelialo hodne atramentu (a na tomto fóre nie menej). Osobne za jediný konzistentný návrh reformy považujem zavedenie trhových prvkov do systém, t.j. keď už nie jeho úplnú privatizáciu, tak aspoň spoplatnenie vysokoškolského štúdia.

Reakcia na príspevok

RE: Komunizmus ako spontánny poriadok
autor: MuadDib
pridané: 28-07-2008 21:52


Ďakujem za pochvalu.

Áno, pod "čistým výskumom" som mal na mysli "základný výskum" (len je to výraz, ktorý na FMFI mnohí radi používajú, lebo im asi znie vznešenejšie).

Ak si teda myslíš, že delenie výskumu na základný a aplikovaný neexistuje, tak vedz, že te základný je prepotrebný, pretože bez neho by ten aplikovaný nemohol vzniknúť. Lenže na ten základný sa práve kapitalisti pozerajú s neuveriteľným dešpektom.

Ozaj, vieš, že ten základný výskum robia "socialisti" (~ z verejných zdrojov), kým kapitalisti sa obmedzujú nanajvýš na "aplikovaný výskum" (pričom ich príspevok nezriedka neprekračuje návrch "farebnejšieho" obalu)?

Ak si aspoň trošku pričuchol k vysokému čkolstvu neekonomického (ehm, nefundamentalisticko-demagogického) smeru, potom isto uznáš, že aj na Slovensku existujú VŠ, ktoré vznikli tým tzv. "pôsobením trhu".
A určite vieš, že kvalitou veľmi neoslňujú.

Bohužiaľ, vzdelanie nemá vysokú cenu... a ak neveríš, tak choď na FMFI UK... a pochopíš. (Tu je to škoda obšírne vysvetľovať.)

Empiricky je na Slovensku potvrdené, že tie najkvalitnejšie VŠ sú verejné...

Á... mimochodom, ak ti ide o glorifikáciu súkromného (vysokého) školstva, tak si skús spočítať, aká je úroveň vzdelanosti v štátoch (spoločnostiach) so súkromným a aká s verejným školstvom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group