ISSN 1335-8715

27-07-2008   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Univerzita ako produkt spontánneho poriadku

K téme systému slovenského vysokého školstva a nevyhnutnosti jeho reformy sa už na Slovensku prelialo hodne atramentu (a na tomto fóre nie menej). Osobne za jediný konzistentný návrh reformy považujem zavedenie trhových prvkov do systém, t.j. keď už nie jeho úplnú privatizáciu, tak aspoň spoplatnenie vysokoškolského štúdia.

Reakcia na príspevok

RE: Slovenske vysoke skolstvo
autor: Miso
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 28-07-2008 19:19


Navrhol som jedno z rieseni, presne a jasne meratelne kriteria, na zaklade ktorych by boli menovani profesori, ktori by vsak neboli menovani dozivotne, ale stale by museli plnit urcity standart.
Tiez som hovoril, ze som za spoplatnenie, avsak samotne spoplatnenie nevyriesi systemovu biedu.
Ano na Slovensku je zopar "ostrovov pozitivnej deviacie" ako napr. MatFyz, ale naozaj ich je velmi malo. Nemyslis, ze by 100% trhovy pristup mohol viest k tovarni na diplomy (k comu sa velmi priblizuje napr. Ekonomicka univerzita, ktora prakticky nema ziaden vyskum, produkuje len tisice uctovnikov, danovych poradcov, financnych analytikov pre trh)?
Na Slovensku tiez privatny sektor neciti velku potrebu investovat do skolstva ako je to napriklad v USA. J&T alebo Pentu by asi nikdy nenapadlo zakladat vysoku alebo strednu skolu (rad sa vsak necham prekvapit).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group