ISSN 1335-8715

23-06-2008   Pavol Zlatoidský   EUtópia   verzia pre tlač

Lex Orwell

Od nového roku bude všetku elektronickú komunikáciu vo Švédsku neobmedzene sledovať Armádny úrad pre elektronickú komunikáciu (FRA). Jedná sa o zákon, ktorý nemá obdobu v západnej civilizačnej sfére.

Reakcia na príspevok

RE: Odpocuvanie a ochrana
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 03-07-2008 21:06


V prvom rade si treba uvedomit, ze na sifrovanej komunikacii sa podielaju dve strany (ty a ten druhy, napr. banka alebo emailovy provider). Pokial si dokazes dostatocne zabezpecit pred "Man in the Middle attack" (co napr pri bankach vacsinou spravene dobre), tak jedina realna moznost dostat sa k informaciam je "napichnut" sa priamo u jednej z oboch stran. Odpocuvat sifrovanu komunikaciu "priamo na drate" je zvycajne strata casu. Pokial komunikujes so zahranicim a dokazes si svoj pocitac pred tajnou sluzbou ochranit, tak sa musia napichnut u toho v zahranici, co uz take lahke nie je. Tajna sluzba predsa nemoze v zahranici argumentovat zakonom, a keby sa to pokusili "klasicky" (spionaz), tomu statu by sa to asi velmi nepacilo a spravili by pri objaveni velke bububu (vid
http://en.wikipedia.org/wiki/2008_Liechtenstein_tax_affai...
alebo
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/7480801.st...
).

Pred nejakym casom som cital pribeh, ze nejaki teroristi ci kto komunikovali cez Skype a nemecka informacna sluzba z toho bola bezradna.

Co sa tyka lokalneho monitoringu, neviem, ako je to v inych statoch, ale tuna v Irsku som pracoval aj u internetoveho providera aj v bankovom sektore a ziadnych "Men in Black" pozadujucich kluce som nespozoroval.

Skor by som sa teda obaval podvodnikov ako statu, alebo klasickeho uniku informacii (t.j. niekoho podplatis/oklames a ten ti potrebne informacie poskytne).

PS. v USA maju poskytovatelia sluzieb zakazene hovorit o tom, ak dostanu od NSA ziadost k odpocuvaniu. Minimalne jeden tento problem vyriesil tak, ze kazdy tyzden zverejni na stranke "Doteraz sme od NSA nedostali ziadnu ziadost k odpocuvaniu, dnesny datum".

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group