ISSN 1335-8715

29-06-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Victoria Curzon-Price: „S eurom by som ešte počkala“

Profesorka ekonómie zo Ženevy, aktívna v mnohých prestížnych európskych think-tankoch a bývalá prezidentka Montpelerínskej spoločnosti o klasickom liberalizme, príčinách švajčiarskeho úspechu, blahodárnosti inštitucionálnej konkurencie, možnom vstupe alpskej krajiny do EÚ a o tom, či je euro úspech. Victoria Curzon-Price. (nekrátené!)

Reakcia na príspevok

Negativne dosledky monopolu
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 02-07-2008 13:23


Este nieco ma napadlo.

Zda sa, ze sme sa zhodli v tom, ze monopol v pripade dusevneho vlastnictva nie je nevyhnutne potrebny ani na jeho vyuzitie vo svoj prospech ani kvoli vplyvu na celu spolocnost. Obaja aj poukazujeme na mozne negativne dosledky takehoto monopolu.

Toto tvrdenie ale nie je specificke pre "zlych" kapitalistov alebo dusevne vlastnictvo. Da ale aplikovat aj na ine (i.e. vsetky) oblasti zivota. Ani na pomahanie slabsim, harmonizaciu vztahov a riesenie nepravosti nie je monopol potrebny, a moze mat skodlive nasledky. Ciastocne je to rozobrate v Hoppeho clanku, ktory som pred casom prekladal: http://www.prave-spektrum.sk/article.php?35... . Ak si ludia vymozu od statu privilegia za "znevyhodnenu" poziciu, dosledkom je, ze tieto privilegia motivuju ludi stat sa znevyhodnenymi a robia ich od statu zavislych (ci uz vedome alebo podvedome). V dalsej iteracii tento jav vidia ini "znevyhodneni" a chcu vlastne privilegia. Dosah statu na medziludske vztahy tak postupne narasta a moznosti vlastneho jednania su zmensovane.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group