ISSN 1335-8715

29-06-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Victoria Curzon-Price: „S eurom by som ešte počkala“

Profesorka ekonómie zo Ženevy, aktívna v mnohých prestížnych európskych think-tankoch a bývalá prezidentka Montpelerínskej spoločnosti o klasickom liberalizme, príčinách švajčiarskeho úspechu, blahodárnosti inštitucionálnej konkurencie, možnom vstupe alpskej krajiny do EÚ a o tom, či je euro úspech. Victoria Curzon-Price. (nekrátené!)

Reakcia na príspevok

(Ekologické) dane a "trest"
autor: MuadDib
pridané: 01-07-2008 11:48


No ale prečo by mala byť daň na tabak alebo liehoviny? Preto, lebo je to možno vraj "dobré" (a málokto si to vie odoprieť), alebo preto, lebo je to "zlé" a tie dane majú byť akýmsi zdrojom pre nápravu týchto "nežiadúcich javov"?

A čo keby všetci prestali chľastať (liehoviny) a fajčiť (tabak), to by potom verejná správa mala padnúť?
No zrejme nie...

Pretože dane netreba chápať (len) ako trest, ale aj ako "nevyhnutný príspevok".
Súhlasím s tým, že ekologické dane sú trestom.
Tento koncept by mal byť takisto použitý aj pri poľnohospodárskych dotáciách, kedy by tie dotácie mali odrážať akúsi "odmenu" za to, že sa o krajinu starajú, resp. podľa miery starostlivosti, čo by bolo rozhodne lepšie, než podľa miery pestovania (či niekedy skôr nepestovania).

Lenže... čo sa týka napr. toho zdaňovania zisku - mal by sa vari zdaňovať priamo majetok? Ú, to by kapitalisti zarevali...!
Takto sa namiesto toho zdaňujú zisky - ako akási ekonomická aktivita. Pretože tie dane sa používajú práve na udržiavanie a podporu tej ekonomickej aktivity.
Skutočne, tie dane sú potrebné na udržiavanie fungujúceho právneho štátu, na stavbu a údržbu komunikácií (čo zase uľahčuje vzájomnú výmenu a pod.).
Toto všetko totiž vytvára tzv. "podnikateľské prostredie", nad ktorým mnohí tak onanujú, hoci častokrát netušia, o čo ide.

Preto napr. aj v socialistickej Škandinávii sa vraj majú tak dobre - lebo je tam totiž práve to, čo sa označuje tým záhadným pojmom "dobré podnikateľské prostredie".


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group