ISSN 1335-8715

29-06-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Victoria Curzon-Price: „S eurom by som ešte počkala“

Profesorka ekonómie zo Ženevy, aktívna v mnohých prestížnych európskych think-tankoch a bývalá prezidentka Montpelerínskej spoločnosti o klasickom liberalizme, príčinách švajčiarskeho úspechu, blahodárnosti inštitucionálnej konkurencie, možnom vstupe alpskej krajiny do EÚ a o tom, či je euro úspech. Victoria Curzon-Price. (nekrátené!)

Reakcia na príspevok

Utópia
autor: MuadDib
pridané: 01-07-2008 10:24


No áno, "čistý anarchokapitalizmus" je podľa mňa rovnakou idealistickou (=myšlienkovou) konštrukciou ako "čistý komunizmus", aspoň čo sa uskutočniteľnosti týka.

A napr. čo sa týka toho dieťaťa ako majetku rodičov, tak to je veľmi výstižné (a ja to častokrát aj uvádzam) ako príznak "kapitalizmu" - lebo, ako si isto všimneš, tí tzv. liberáli(?) majú k tomu zrejme rovnako blízko ako tí tzv. konzervatívci(?).
(Nebudem tu však polemizovať o tom, čo tieto pojmy znamenajú, keďže sú tu istí ľudia, čo považujú konzervativizmus pomaly za cestu k spáse, kým ten liberalizmus si porcujú a krájajú ako tortu, aby ho stavali proti sebe, alebo preskupovali ku konzervativizmu.)

Anarchokapitalizmus by takisto znamenal plutarchistickú diktatúru, v tom máš pravdu.

Lenže... no vieš, ja ti neberiem tvoju túžbu po "individuálnej autonómii jednotlivca" alebo "minimalizácii štátu", lenže je takisto otázne, "či by to bolo dobré", teda - ak by som to "dobro" mal merať "užitočnosťou", či by tá "užitočnosť" bola maximálna...

Ja naopak tvrdím, že demokracia je maximalizáciou užitočnosti (preto som za demokraciu a proti plutarchii (anarcho)kapitalizmu). (Ale tiež netvrdím, že každý musí byť utilitarista.)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group