ISSN 1335-8715

29-06-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Victoria Curzon-Price: „S eurom by som ešte počkala“

Profesorka ekonómie zo Ženevy, aktívna v mnohých prestížnych európskych think-tankoch a bývalá prezidentka Montpelerínskej spoločnosti o klasickom liberalizme, príčinách švajčiarskeho úspechu, blahodárnosti inštitucionálnej konkurencie, možnom vstupe alpskej krajiny do EÚ a o tom, či je euro úspech. Victoria Curzon-Price. (nekrátené!)

Reakcia na príspevok

RE: Minarchizmus
autor: Coobiaq
pridané: 30-06-2008 21:29


Myslim, ze mozem suhlasit s tym co si napisal. Minimalny stat uznavam aj ja, nad cim som sa ale zamyslal bol sposob financovania. Okrem tebou uvedenych dani z liehovin a tabaku (co je ok) by sa to podla mna malo financovat aj z "ekologickych" dani.
Vychadzam z toho, ze ked chceme zdanovat, mali by sme zdanovat to co chceme obmedzit (nie ako dnes, ked sa zdanovanim obmedzuje podnikanie). Zaviedli by sa teda dane za skladovanie odpadu, za vypustanie skodlivych latok do ovzdusia atd. Spotrebna dan z benzinu je tiez jedna z tychto dani. Preto sa mi vobec nepaci, ze cela europa smeruje v poslednych dnoch k znizeniu tejto dane. Z mojho pohladu to je jedna z mala dani ktore su "spravodlive" tzn. obmedzuju nieco co potrebujeme obmedzovat.
Celkovo, tieto dane by mali stacit na to, aby financovali ten minimalny stat, a teda dane ako DPH alebo dan z prijmu by boli uplne zrusene.

just BTW: co si myslite o tychto "ekologickych daniach"? dali by sa podla vas pouzit aj TERAZ za tychto podmienok ake mame, ako nahrada terajsich dani (dph, dan z prijmu)? Moj nazor je, ze by bolo urcite lepsie zdanovat firmy podla toho ako znecistuju a nie podla toho kolko zarabaju (teda cim vyssi prinos pre spolocnost tym vyssie zdanenie -> chore)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group