ISSN 1335-8715

29-06-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Victoria Curzon-Price: „S eurom by som ešte počkala“

Profesorka ekonómie zo Ženevy, aktívna v mnohých prestížnych európskych think-tankoch a bývalá prezidentka Montpelerínskej spoločnosti o klasickom liberalizme, príčinách švajčiarskeho úspechu, blahodárnosti inštitucionálnej konkurencie, možnom vstupe alpskej krajiny do EÚ a o tom, či je euro úspech. Victoria Curzon-Price. (nekrátené!)

Reakcia na príspevok

Minarchizmus
autor: Miso
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 30-06-2008 20:19


Aby som to doplnil, najblizie mi je idea minarchizmu, stat by mal plnit ulohu "nocneho staznika (slovami J. Locka)" Mal by zabezpecovat ochranu hranic, dodrziavanie zmluvneho a dusevneho prava a tiez vymahat dodrziavanie (a trestat porusenie) urcitych ustanoveni (v zmysle okresania sucasneho) trestneho zakona. Samozrejme na financovanie tychto aktivit by boli potrebne aj urcite danove zakony. V tomto smere by som preferoval dan z liehovin, tabaku a ostatnych drog. (V USA pred zavedenim dani z prijmu v roku 1913 tvorila az 2/3 vnutornych prijmov statneho rozpoctu dan z liehovin).
Vytvorit urcity pravny ramec a kontrolovat jeho dodrziavanie (najlepsie vytvoreny ramec sposobom common law), tento ramec by bol vsak rigidny, teda by sa nemohol menit ako sa komu zmysli. (Pravna istota, ktora v sucasnosti hlavne v kontinentalnom prave chyba).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group