ISSN 1335-8715

29-06-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Victoria Curzon-Price: „S eurom by som ešte počkala“

Profesorka ekonómie zo Ženevy, aktívna v mnohých prestížnych európskych think-tankoch a bývalá prezidentka Montpelerínskej spoločnosti o klasickom liberalizme, príčinách švajčiarskeho úspechu, blahodárnosti inštitucionálnej konkurencie, možnom vstupe alpskej krajiny do EÚ a o tom, či je euro úspech. Victoria Curzon-Price. (nekrátené!)

Reakcia na príspevok

Také bludy...!
autor: MuadDib
pridané: 30-06-2008 14:25


1) O čo viac je hierarchia vo firme prirodzenejšia ako v štáte? Predovšetkým: ako ju môžeš ovplyvniť, alebo dokonca zmeniť?
No neviem, čo ty považuješ za "dramatický úkon", ale občianstvo sa tiež dá zmeniť - a pre mnoho ľudí ide dokonca i o menej dramatický či traumatizujúci úkon.
(A ak niekto považuje stav, že rôzni členovia rodiny sú pracujú v rôznych firmách za známku konkurencie, tak to asi príliš prehnal s dnešnou dávkou.)

2) No (anarcho)kapitalisti si môžu hovoriť čo chcú - pre mňa môže byť napr. neplatná akákoľvek zmluva, ktorú som uzavral v tiesni...
Ale je na tebe, či ju ("sociálnu zmluvu") prijmeš. V obchode sa takisto nehandrkuješ, ale máš unilaterálne vyhlásenie na cenovke. A je na tebe, či to prijmeš.
Ak niekto vníma rôzne občianstvo "takto kontroverzne", je to predovšetkým zrejme problém jeho vnímania, nie problém občianstva ako takého. (Aj v prípade 2 oligopolistických kapitalistov ide o nedokonalú konkurenciu.)
A predstav si, že aj v prípade zamestnania budeš "automaticky zaradený" na nejakú pozíciu (podobne ako pri výbere a príchode do iného štátu).

3) No princípy sociálnej zmluvy môžu byť pre niekoho zahmlené, ale obyčajne v 1. triede základnej školy (v našom socialistickom školstve) dostane veľmi dôležitý prostriedok pre objasnenie spoločenskej zmluvy - gramotnosť. Odtiaľ vedie už iba krôčik do miestnej knižnice a jej kópie Zbierky zákonov.
Napokon, sú to takisto kapitalisti, čo sa vehementne snažia svoje zmluvy zahmlievať - ako napr. písmo ktoré tí so slabším zrakom bez optickej pomôcky neprečítajú.
A ak nepoznáš prípadné zákony, tiež nevieš, ako sa voči kapitalistom brániť.
No a ja napr. považujem ľudí a kapitalistov za "prirodzených" protivníkov. ;-)

4) No asi si nepočul o tzv. "firemnej kultúre", ako dokáže byť tá nielen emocionálna, ale aj vynucovaná a nevyhnuteľná. Tam sa žiadna, dokonca ani racionálna argumentácia nepripúšťa.
No som zvedavý, koľko emócií by sa ti dostalo od šéfa, keby si mu oznámil, že ty na obedy budeš chodiť k "úhlavnému rivalovi" a nie do "vlastnej", firemnej jedálne, prípadne by si sa ako zamestnanec Tesca v Tescu producíroval s tričkom s nápisom "v Bille nakúpite najlepšie".
Nehovoriac o tom, že ty si do toho tú emocionálnosť evidentne umelo napumpoval (alebo nevieš, čo znamená "maďarský" na Slovensku).
(Napokon, aj za nákupmi (či dokonca aj bývaním) môžeš chodiť do okolitých štátov, hoci to nie je pravidlom.)

5) Z histórie vieme, že kapitalisti mali rôzne tendencie zasahovať do života ľudí - zober si napr. len takých slobodných kapitalistov Corleoneovcov.
Taktiež z histórie vieme - a socializmus/demokracia nás učia - že niektoré úlohu jednoducho štát zabezpečuje najlepšie, prípadne "najefektívnejšie".

6) O tom, ako by vyzeral v súčasnosti (anarcho)kapitalizmus nemusíme len hypotetizovať, stačí sa ísť pozrieť do Somálska.
Kapitalisti takisto neradi nesú zodpovednosť za svoje konanie a veľmi radi sa ho zbavujú, kedy len môžu, pričom v kapitalizme by to aj veľmi radi využívali. Ale po tom, čo ťa podrazili, máš ešte stále vybrať si slobodne toho, kto ťa podrazí nabudúce.
Pretože vieš, kapitalista ťa surovo podrazí kedykoľvek, keď si spočíta, že sa mu to vyplatí, pretože je motivovaný egoisticky. Ide naozaj len o tú kalkuláciu.

Zatiaľ jedinou ako-tak fungujúcou formou anarchie by mohol byť "anarchosocializmus", resp. komunizmus.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group