ISSN 1335-8715

23-06-2008   Pavol Zlatoidský   EUtópia   verzia pre tlač

Lex Orwell

Od nového roku bude všetku elektronickú komunikáciu vo Švédsku neobmedzene sledovať Armádny úrad pre elektronickú komunikáciu (FRA). Jedná sa o zákon, ktorý nemá obdobu v západnej civilizačnej sfére.

Reakcia na príspevok

RE: Ach, Paľo, Paľo...
autor: MuadDib
pridané: 28-06-2008 20:28


No tak dobre... ak by som mal citovať 1 známu, študentku: "V Dánsku sa delia ľudia na ľavých a ľavejších". Podobne je to zrejme aj vo Švédsku, hoci som tam nežil; a zrejme aj v Nórsku - aspoň podľa 1 študentky odtiaľ, čo tu študovala (tuším kvôli biochémii) a bývala vo vedľajšej vedľa na internáte.

A ako by sa dala zistiť tá "životná úroveň pracujúcich"?
Ináč, vieš, ja si myslím, že tá životná úroveň pracujúcich nie je všetko - ide aj o tú životnú úroveň ostatných. Súhlasím, že si to zrejme tak trochu dodrbali sami svojim perfektným zdravotníctvom a sociálnym systémom, pretože majú 1 z najvyšších stredných očakávaných dĺžok života... :-)

Hm, s tým, čo Ty uvádzaš o tej životnej úrovni, som sa zatiaľ tuším ešte nikde nestretol; naopak, všade som videl iba pomerne zavádzajúce porovnania podľa disponibilných príjmov na hlavu - lenže toto nezohľadňuje ich vyššiu miery prerozdeľovania, ktorá ten blahobyt zase zvyšuje.

Keď som si robil toto porovnanie pre Škandináviu tak mi napr. vyšlo (štatistiky tuším za predminulý rok, lebo som to robil v decembri minulého roku), že síce Nórske kráľovstvo (NK) bolo pred USA, ale Dánske kráľovstvo (DK) i Švédske kráľovstvo (ŠK) boli za USA.
Ale heď som si potom porovnal HDP na hlavu, tak DK, NK, ŠK boli pred USA.

Takže o aké porovnania sa opieraš? Niekedy som sa totiž stretol až s tým, že sa porovnávajú prakticky neporovnateľné veci (lebo sú kategoricky odlišné).

Vždy si istá "časť" užíva výdobytky sociálneho štátu, či už ide o sociálne dávky, alebo hoci aj podporu materských škôlok či škôl atď. Je to možné ako napr. v Nórsku, tak aj vo Švédsku, alebo Dánsku (flexicurity).

Ale nechápem, čo je na tom zlé - veď tam majú najvyššiu úroveň demokracie na svete, 1 z najnižších korupcií na svete... a pritom oni chcú mať ten silný sociálny štát, ako som nedávno čítal výsledky nejakého prieskumu.

Nejako nechápem tie myšlienkové pochody, že príde nejaký pravičiar a začne im hovoriť, že to, čo cchú, je zlé a mali by radšej prijať to, čo nechcú...

Súčasťou toho ich systému je aj ten tzv. "severský (ekonomický) model", kedy sa napr. mzdové tarify stanovujú koektívnym vyjednávaním. Aj toto by vari malo byť horšie, ako keby mala byť minimálna mzda stanovená raz za čas - aj to nejakým zákonom?!
Ja viem, že aj toto môže mať občas absurdné následky, ale predsa je to len (podľa mňa) lepšie ako čokoľvek iné.
A že majú odbory veľkú (dokonca fakticky aj politickú) moc? Tiež na tom nevidím nič démonické.

(Mimochodom, čo sa týka toho daňového zaťaženia, tak ich "juhozápadní susedia" ich vraj nedávno predbehli... A to tam vládnu "pravičiari" - hej, ja viem, ako sa volá najväčšia strana, "Vanstre" - to len taká malá poznámka k môjmu úvodu. A len tak mimochodom, tu na Slovensku máme zase príliš nízke dane, takže vlastne oni nám tu cez ich "verejné zdroje", cez eurofondy stavajú infraštruktúru napr. aj pre kapitalistov, pre ktorých je to ako investičný stimul).

Neviem, neviem, či je zdravotníctvo v kolapse - pretože naozaj neviem, s čím vy som to mohol alebo mal porovnať - že sú tam čakacie doby? A kde nie sú?
Hovorím, že to neviem posúdiť, lebo som na to čítal veľa akože vraj veľa tvrdení, no nič z toho nesvedčilo v prospech toho, že je v kolapse.
Okrem iného som si to pozeral aj v EHCI (European Health Consumer Index) a nenašiel som tam nič také kritické.
Všetko sa to v podstate zatiaľ ukázalo ako ničím nepodložené tvrdenia, takže tak k tomu aj pristupujem.

Čo sa týka školstva - hej, nie je to náhodou dôsledok toho, že sa školsto "liberalizovalo" - aspoň Ty si o niečom takom písal - a že tam vlastne nie je "prísna drezúra"?
No hej, hovorí sa všeličo, ale ja som zase napr. počul to, že tie deti tam majú školu radi, tešia sa do nej... a že nadané deti môžu "ísť dopredu" - nedávno som počúval analýzu nejakej sociologičky.

Taktiež som nedávno počul tvrdenia od nejakého pravićiara, že vraj aké je ich školstvo zlé, ako tam vraj klesá počet absolventov VŠ atď. No tak som si schválne pozrel štatistiku... a počet absolventov rástol. A nie je podstatné, či tam boli aj imigranti (teraz im to práve chcú sťažiť), alebo to bolo spôsobené veľkým prírastkom pôrodnosti v minulých rokoch, pretože aj tak tam počet absolventov rástol aj relatívne v porovnaní s prírastkom obyvateľstva.

Podobne som asi pred vyše rokom čítal nejaký kritický článok, kde tiež nejaký pravičiar kritizoval, že vraj aký je tam zlý zdravotný a sociálny systém, pretože kvôli nemu tam vraj majú najvyššiu chorobnosť na svete.
No to mi je fakt argument...!
Tak som na to povedal, že vizitkou ich zdravotného a sociálneho systému je skôr to, akú strednú očakávanú dĺžku života tam dosahujú. Bola 1 z najvyšších na svete.
Tak nie je to náhodou tak, že ju dosahujú práve preto, že tam môžu maródiť?!
Aby to totiž zase nebolo tak, ako to bolo u nás za bývalého ministra sociálnych vecí a rodiny, kedy zrušil nemocenské dávky za prvých pár dní PN - a ľaľa ho, priam "zázrak": oficiálne vedená štatistika chorobnosti "sa znížila". Síce zdravotný stav obyvateľstva sa nezlepšil, ako to bolo vidieť z iných štatistík, len ľudia si začali brať dovolenku a škrípali zubami a tešili sa na nasledujúce voľby, keď týchto novodobých pravicových sociálnych inźinierov pošlú na smetisko dejín!

Čo sa týka toho Nilsonovho článku... no isteže, občas sa niečo také objaví, lenže skutočnosť ani zďaleka nie je taká čierna, ako sa ju mnohí pravičiari snažia vykresliť.

Á, Ulf Nilson, už si spomínam... no dobre, nebudem ho teraz riešiť...
...a práve som si pozrel zopár jeho stĺpčekov v Expressen, v snahe nájsť originál Tvojho prekladu...
... aj keď som ho nenašiel, našiel som kopu podobných ( http://www.expressen.se/kronikorer/ulfnilson/1.567855/1.567855/ulf-nilson-lista?showNumArt=1000&viewstyle=full&list=... ), s mnohými z nich hlboko nesúhlasím, resp. ich považujem za trochu prekrútené - ale veď je to "stĺpčekár".
Ale to by bolo na dlhšiu debatu - a minimálne na ďalší príspevok...

Jednoducho - to, čo si tu uviedol ako preklad, je v podstate akýsi propagandistický (miernejší výraz pre "štvavý") článok, pretože sa tam neuvádzajú v podstate źiadne fakty, iba ničím nepodložené tvrdenia. Isteže, v jeho článkoch, aspoň čo som čítal, tie "fakty" sú, no ich interpretácia je zase častokrát úplne mimo.

Pre tvoje tvrdenia štylizované ako "nič nedostanú", "mizernú zdr. starostlivosť" som zatiaľ stále nenašiel žiadne faktické dôkazy - a to dokonca nechcem ani ťahať do extrémov a brať to doslova - rovnako ako to, ako si to "užívajú v pohode".

Áno, oni majú kolektivistickú mentalitu - lenže zabúdaš na to, že podobné pokusy zaviesť tam ten "slobodný kapitalizmus" by momentálne tiež viedli k všeľudovej vzbure.

Čo sa týka mojej poznámky o výchove detí, tak ja som mal na mysli nedávno zverejnený prieskum, kde sa potvrdilo, že to toľko démonizované "socialistické kráľovstvo" je najlepšou krajinou pre výchovu detí, resp. v ktorej by bolo dobré mať deti.

Vieš, keď si zložíš z nosa ideologické okuliare, tak to možno tieš dokážeš vnímať aj inak.
Totiž: štandardnou propagandou pravičiarov je to, že vraj štát svojim pôsobením rozbíja rodiny, rozbíja rodinné väzby oslabuje zodpovednosť príbuzných voči sebe atď.
Štandardnou odpoveďou ľavičiarov je zase to, že nejde o žiadnu tragédiu, práve naopak, umožňuje mladým ľuďom (i starším) žiť oveľa "nezávislejšie" od rodiny a skôr sa osamostatniť. Takže síce vraj "žijú zo štátu", ale zase ich tí rodičia nemusia vydržiavať.

A ten "rodinný model" navrhovaný pravičiarmi jednoducho zlyháva v prípade, že ten rodič si, mierne povedané, nevykonáva svoju úlohu dosť dobre.
Na toto pravičiari pri svojom lacnom populizme už totiž nemajú recept. Pre nich sú deti jednoducho "majetkom rodičov", resp. rodičia sa môžu voči svojim deťom správať despoticky, lebo vraj majú "zodpovednosť". Ale pre marginálneho, "extrémistického" stĺpčekára sú také veci "úplne neznáme" a tvári sa, že neexistujú. Asi fakt nezažil ten pocit, aké je to byť "terorizovaný" rodičmi, keď majú o ňom inú predstavu, ako má on o svojom živote. Alebo len závidí a lieči si svoje komplexy a traumy (z detstva)...

No fakt som sa zatiaľ nestretol s jedinou serióznou sociologickou štúdiou, ktorá by jednoznačne potvrdzovala výhodu "rodinnej výchovy a vzdelávania" pred "spoločenskou" (štátnou).
Čítal som však o úspešných prípadoch spoločnej výchovy detí, kedy niekoľko mužov i žien žilo spolu staralo o svoje deti - "spoločne a nerozdielne". (Bolo to v nejakej knižke o humánnej sexualite.)

Takže... možno raz budem mať toľko času a budem si preliezať tie štatistiky, ale zatiaľ za to akosi nie som platený - ako tí pravičiari sa svoje (častokrát) táraniny a prekrúcanie.

A ešte taká poznámočka: tí inteligentní komunisti si potrebu spoločenskej zmeny uvedomovali neustále. Napokon, keby sa to bolo ponechalo prirodzenému vývoju, tak by to napokon aj tak "dobre skončilo" - viď napr 1960-te roky. Z toho by som skôr usudzoval, že každá "totalita" môže "prirodzene" trvať zhruba tak nanajvýš 20 rokov, čo je zhruba vek 1 generácie, potom takmer určite nastane zmena. Isteže, závisí to aj od charakteru spoločnosti, ale zdôrazňuje to to, že "starú gardu" napokon nahradí nová generácia, ktorá bude predsa len iná - a že tú tvrdú vládu drźí v rukách v podstate iba istá skupina dávno si blízkych ľudí - tá stará garda.
V ČSSR by sa ten systém bol takisto celkom prirodzene vydal smerom k sociálnej demokracii - nebyť "bratskej pomoci" niektorých štátov Varšavskej zmluvy, samozrejme...

Napokon, hovorí sa, že tá zmena systému sa ani neudiala preto, že by ZSSR bol "utrpel víťazstvo" v zbrojení (ako som sa pozeral napr. na počty jadrových hlavíc), ale preto, že ten systém už bol neudržateľný z kultúrneho hľadiska. Ani centrálne plánovanie nie je neefektívne (skôr naopak), lenže oni nemali ani výkonné počítače, ani rozsiahlu rozvinutú telekomunikačnú sieť.
Naviac, keďže tu bola cenzúra, tak to horeuvedené ani nemohlo byť, takže hospodársky úpadok bol naozaj iba otázkou času, pretože keď sa nemôžu slobodne šíriť informácie (a myšlienky), tak hospodárstvo začne upadať. A pre centrálne plánovanie to platilo 2-násobne.
Socializmus jednoducho nemôže existovať bez demokracie.
Takže nemusíš mať obavy o ich osud - snáď s výnimkou masového prisťahovalectva - ale aj tu je členstvo v EÚ pozitívom, pretože vďaka iniciatívam zjednotiť ju (ktoré tu prebiehajú už asi 10 rokov) by sa im nmalo obmedziť práve to divoké prisťahovalectvo (asi pred rokom som napísal akúsi obhajobu týchto snáh F. Frattiniho).
A ak tu raz s imigrantmi bude problém, tak sa napr. "Sverigedemokraterna" dostanú do Riksdagu... a začne sa to riešiť, už nebude možné ich len tak ignorovať. (Podľa najnovších prieskumov by sa tam už tuším aj dostali.)

Pretože najväčší bordel tam zrejme robia "kultúrne nekompatibilní" prisťahovaci. Preto vítam napr. také návrhy, aby občianstvo mohli dostať prednostne tí, čo budú ovládať jazyk, hoci ja by som tam zahrnul aj dejiny (a kultúru a pod.).

Ináč, fakt si ťa neviem predstaviť, ako tam vôbec musíš prežívať, lebo pokiaľ nemáš tú správnu kolektivistickú mentalitu, s ich dôrazom na ľudské a sociálne práva, tak tam budeš "na všetko narážať na každom kroku", na každom kroku sa budeš rozčuľovať.
Ja to viem z osobnej skúsenosti - z porovnania mojich zážitkov a dojmov a tých, ktoré mal 1 môj známy, pravičiar a veľký individualista.
Nad vecami, ktoré som ja považoval za nanajvýš samozrejmé a prirodzené, že "tak by to predsa malo byť", tak on bol z toho úplne vedľa, nevedel to pochopiť, stále len krútil hlavou, mrmlal si niečo "o socializme a komunizme".
Obaja sme v podstate pozorovali to isté, ale naša intepretácia faktov bola diametrálne odlišná.
(Ja si to viem predstaviť, je to asi ako by som sa ja cítil v nejakom kapitalistickom štáte.)

Nemôžem to síce nejako posudzovať, lebo som tam bol len necelé 3 týždne (na bicykloch po Škandinávii), no mal som pocit, že tam jednoducho "všetko funguje" - a hlavne - kapitalismus je tam ešte stále ako nadávka, takže je to podľa mňa ešte kultúrne a sociálne nezdegenerovaná spoločnosť.

Ináč, už aj ja som raz tam zažil, čo dokáže urobiť kolektivistická spoločnosť s "názorovo nekonformným jedincom" - ale bolo to vždy oveľa lepšie, ako "dýchať tu tento skrz-naskrz pravicovo otrávený vzduch" na Slovensku.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group