ISSN 1335-8715

23-06-2008   Pavol Zlatoidský   EUtópia   verzia pre tlač

Lex Orwell

Od nového roku bude všetku elektronickú komunikáciu vo Švédsku neobmedzene sledovať Armádny úrad pre elektronickú komunikáciu (FRA). Jedná sa o zákon, ktorý nemá obdobu v západnej civilizačnej sfére.

Reakcia na príspevok

Ach, Paľo, Paľo...
autor: MuadDib
pridané: 27-06-2008 15:39


Predovšetkým sa Ti ospravedlňujem za svoju oneskorenú reakciu... aj keď v poslednom čase som Pravé Spektrum prestal sledovať, lebo sa zmenilo iba na znôšku pravicovo-paranoidných názorov bez faktickej informačnej hodnoty.

Sledujem to už dlho... aj diskusie o tomto návrhu zákona/kritiku schváleného zákona. Pravdupovediac, ešte som samotný zákon nečítal, pretože by som to so svojimi ešte stále pomerne chabými znalosťami jazyka veruže nemal ľahké... naviac, ak sa ma to netýka...

Takže zatiaľ viem len to, čo bolo široko medializované a čoho sa týkajú tie zmeny, aby som to zhrnul: sledovať sa bude môcť cezhraničná komunikácia a na sledovanie nebude potrebný súhlas súdu.

Keďže sa tvoj článok nesie v takom ľahšom duchu, dovolím si aj aj 1 bonmot, ktorý napísal 1 diskutér, že vraj FRA (Försvarets radioanstalt - doslova niečo ako: "Ústav rádiovej obrany") má vraj nejaký nadupaný počítač (asi 5. najlepší na svete), tak sa vraj potrebujú pochváliť.

No a teraz to bude skôr osobná kritika, Paľo. Mal som rád tvoje články, lebo naozaj patrili k tomu najlepšiemu an PS...

Pozri sa, daňové úniky sú všade nežiadúce... a krátenie daní je trestný čin... to je holý fakt. Môžeš protestovať proti tomu, že súčasná veda i kriminalistika urobila značné pokroky v boji proti kriminalite... a medzi to patria aj rôzne metódy, kamery a tak podobne. Nemusí sa ti to páčiť, mne sa to tiež nepáči, podobne ako napr. kapitalizmus - ale čo s tým (tu) narobíme...?
Podobne je to aj pri priestupkoch - kedy argumentom proti sledovaniu a za väčšie súkromie je napr. aj to, - aby som nadviazal na ten siahodlhý úvod - že ti odfotia auto, ako má nedovolenú rýchlosť, či ako nesprávne parkuje - a príde ti napr. šek na blokovú pokutu alebo výzva na správne konanie.

A je to naozaj také zlé, ak sa priestupcovia nebudú tomuto môcť vyhýbať napr. pokutám? Ja viem, že populisticky sa to dobre podporuje - ale je to dobré aj z hľadiska solidarity?

(A že ťa napr. v obchodných domoch (novodobej to katedrály konzumu) sledujú jedna radosť sťaby tie božie stvorenia v akváriu... to je potom tiež v poriadku?)

A čo sa týka toho "nenažraného hrtanu štátu" - môj názor na to už možno poznáš - tieto štáty patria medzi najlepšie na svete čo sa týka napr. blahobytu, konkrétne výchovy detí a podobne. Zdá sa mi nespravodlivé, ak si chcú užívať výdobytky sociálnho štátu, skutočne efektívne fungujúci právny štát a podobne (a transparentné podnikateľské prostredie), tešiť sa z vysokého tempa inovácií a pod.... a pritom "nehrať podľa pravidiel". Veď ich tam predsa nikto nedrží, ak sa im tam nepáči!
naviac, od začiatku 90-tych rokov tam prebehlo viacero zmien v daňovom systéme a tuším v posledných 2 (väčších) zmenách sa kládol už dôraz aj na "ekologické dane" a "ekologickú stopu", takže... je to viac, ako len výkrik do tmy?

Ak ťa tak trápia banky, tak komunikácia s nimi môže byť predsa šifrovaná (akože aj značná časť jej je), otázne by boli už len pokusy o jej prelomenie, takže neviem, či by to nebolo len veľa kriku pre nič...

Ďalej mi v tvojom článku akosi chýba to racionálne spojenie medzi tými teóriami

Paľko, nová totalita sa rodí práve v tom štáte, ktorý si zvolil pravicu... a v ktorom zavraždili aj Olofa Palmeho.

Takže by si si mohol všimnúť skôr to, že za to zahlasovala koalícia umiernených, centristov, liberálov a kresťanských demokratov.
(Mimochodom, sú to tí istí, čo začali demontovať sociálny štát (a pozri sa na ich preferencie), znižovať dane (keď už ide o tie úniky) atď. - a to všetko NAPRIEK vôli ľudu, podobne ako aj tento posledný výstrelok.)

A opozícia zložená zo sociálnych demokratov, komunistov a zelených ten návrh zákona kritizovala a bola proti nemu.

Mám z toho taký pocit, že tot je naozaj len ideologický zlepeniec. Rovnako dobre by som totiž mohol argumetovať, že takéto sledovanie je práve agendou pravičiarov, ktorí ňou tiež chcú bojovať proti bliźśie nešpecifikovaným hrozbám a terorizmu, prípadne v záujme kapitalistov.
Pozri sa napr. na Sakrozyho a jeho "odpájanie od intenetu. Potkana bUŠA a dICKOV gang hádam ani nemusím spomínať...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group