ISSN 1335-8715

23-06-2008   Pavol Zlatoidský   EUtópia   verzia pre tlač

Lex Orwell

Od nového roku bude všetku elektronickú komunikáciu vo Švédsku neobmedzene sledovať Armádny úrad pre elektronickú komunikáciu (FRA). Jedná sa o zákon, ktorý nemá obdobu v západnej civilizačnej sfére.

Reakcia na príspevok

Odpocuvanie a ochrana
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 23-06-2008 14:14


Vyvoj tohto zakona uz dlhsie sledujem, bolo to niekolkokrat spominane na Slashdote aj na Heise.de.

V prvom rade treba povedat, ze proti takemuto odpocuvaniu sa da efektivne branit. Podla urovne ochrany su dostupne rozne metody. Tieto mozu vyuzivat aj ti, proti ktorym je ten zakon akoze zamerany a je naivne sa domnievat, ze to tak uz nerobia.

Uplne najjednoduchsie je pri komunikacii pouzivat sifrovanie (cim sa redukuje schopnost pasivneho odpocuvania) a overovat certifikaty (cim sa redukuje moznost aktivneho odpocuvania, tzv. "man in the middle attack"). Bezne dostupny software ma obe funkcie k dispozicii. Vyhnut sa statnemu "utoku" na poskytovatela sluzieb (povedzme emailovej schranky) sa da vybranim zahranicneho poskytovatela. Odpocuvatel potom vidi akurat tak, ze mas emailove konto v zahranici a moze robit odhady, kolko posty dostavas. Na rovnakej urovni ochrany je aj zahranicny internet banking, ktory ma casto aj dalsie prostriedky voci manipulacii, napriklad ochranu pred keyloggermi. Ako vsak vieme, je jednoduchsie podplatit nejakeho zamestnanca ako sa babrat s odpocuvanim (vid http://de.wikipedia.org/wiki/Liechtensteiner_Steueraff%C3%A4r... ).

Ak chces zatajit aj to, ze vykonavas nejaku tajnu komunikaciu so zahranicim, mozes pouzit anonymyzujuce sluzby, napriklad rozne proxy servre alebo siet tor ( http://en.wikipedia.org/wiki/Tor_%28anonymity_network%2... ). Potom vsak stale odpocuvatel moze dospet k presvedceniu, ze sa snazis vyhybat odpocuvaniu.

Ak sa chces vyhnut aj tomu, este stale existuju moznosti.

Svedsko nie je v ziadnom pripade prvym statom, ktory rozsiruje svoje moznosti odpocuvania. Starsimi prikladmi su nemecky http://de.wikipedia.org/wiki/Bundestrojane... alebo americky http://en.wikipedia.org/wiki/Carnivore_%28software%2... .

Neviem, ci svedsky zakon povoluje v ramci odpocuvania utok na uzivatelov pocitac, ale horeuvedene dva to umoznuju. Na to bacha! Pre bezneho uzivatela je zrejme najjednoduchsie mat vyhradeny pocitac na bezpecnu komunikaciu, na ktorom nerobi nic ine, ma ho pod vacsou kontrolou a nema na nom Windows. Moj tip je http://en.wikipedia.org/wiki/ASUS_Eee_P... ;-)

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group