ISSN 1335-8715

09-06-2008   Viktor Petrašovský   Komentáre   verzia pre tlač

Nebezpečenstvo Obama

Človeku, ktorému nie je ľahostajný okrem svojich osobných potrieb a motívov aj osud širšej spoločnosti a ktorý postupom času nadobudol istú mieru zbehlosti v sledovaní geopolitiky, určite nebude proti ak poviem, že najdôležitejšou udalosťou tohto roka nebude letná olympiáda v Pekingu, ale jesenná voľba nového amerického prezidenta.

Reakcia na príspevok

RE: lavicove prave-spektrum ?
autor: Antikapitalista
pridané: 10-06-2008 18:41


Ale, ale...!

Zdá sa mi to ako príliš zjednodušujúce, čiernobiele antietatistické videnie sveta.

Samozrejme, že keď sa budovali štáty, tak najprv vznikali akési "mestské štáty" atď.

Spomeň si však, ako dopadol "mokrý sen anarchokapitalistov", stredoveký Island, aké mal trvanie, aký tam bol "poriadok" a kedy a prečo sa skončil! (Netreba ani čítať Hobbesovho Leviathana...)

V tvojom delení dejín budem predpokladať, že stredovek = feudalizmus a že trval zhruba do konca 18. storočia. (Ja viem, že by ma za to historik možno ubil železnou tyčou, ale pokiaľ ide o formu vlády, tak je to, myslím, pre naše účely, celkom dobrá aproximácia. Za "feudalizmus" ďalej považujem obdobie, kedy v právnom systéme platili feudálne prvky práva.)

Vieš, keď sa tak pozriem na históriu a porovnám si vývoj napr. vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku a Anglicku (a Škótsku), tak mi z toho vychádza, že to bol jednoducho prirodzený proces, ktorý prebiehal bez toho, že by niekto niekoho volil.

Ak sa nenahneváš, dovolím si vziať si za príklad taký klasický feudálny štát ako Francúzske kráľovstvo. (Jednak sú jeho dejiny mojou silnou stránkou, no a potom to pekne ilustruje aj náš problém.)

Pokiaľ si čítal napr. 7-dielny román "Prekliati králi" od Mauricea Druona (bol aj sfilmovaný, nedávno na STV, kritika ho vynášala do nebies nielen ako vrchol nielen francúzskej kinematografie, ale aj francúzskeho herectva), tak tam by si sa dočítal o tom, ako to vlastne bolo. Prípadne by si si mohol nahliadnuť tuším do Dejín Francúzska, od Andrého Mauroisa, kde sa pekne ilustruje tento "vzrast štátu".

Neviem, či mám ísť do detailov, avšak pokiaľ ide o "blahobyt ľudí", tak v podstate vývoj "prirodzene" smeroval od nezávislosti a slobôd malých feudálnych panstiev k ich postupnému okresávaniu a smerovaniu k osvietenskému absolutizmu.

(Netreba to však vidieť čiernobielo, treba v tom vidieť aj vzrastajúci význam "slobodných kráľovských miest" atď.)

V podstate však tento vývoj smeroval k pokoju, mieru... a aj väčšiemu blahobytu.

Taktiež by si nemal ignorovať stav akýchsi "osobných slobôd", ktorý síce išiel ruka v ruke s horeuvedeným vývojom, no časom sa ich rozsah vlastne rozširoval!

Nuž... a pokiaľ hovoríš o tom, ako vraj politici sľubujú a ľudia ich volia... Nuž, ľudia volia vždy tých, ktorých chcú... a možno sa dajú ovplyvniť aj tým, koľko im nasľubujú, ale... sami si predsa dokážu zváźiť, či tie sľuby dokážu splniť, alebo či len "tárajú do vetra"... A môžu si ich v podstate "kedykoľvek" vymeniť, prinajmenśom v nasledujúcich voľbách. A zrejme si vždy volia tých najlepších, alebo im to upieraš? Chcel by si im vari naoktrojovať niečo "lepšie", podľa nejakých "tvojich žiarivých, vzletných ideí", nerešpektujúcich ich voľbu?

...nehovoriac o tom, že tých politikov pred 19. storočím si veľmi voliť nemohli, ženy dokonca až v 20. storočí.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group