ISSN 1335-8715

20-04-2008   Michal Drotován   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Holokaust, osvienčimská lož a sloboda prejavu

Holokaust je veľmi citlivá, dá sa povedať kontroverzná téma. Diskusia o ňom je často podfarbená skôr emóciami ako faktami. Návrh Daniela Lipšica vypustiť osvienčimskú lož z trestného zákona sa rovná kacírstvu. Kde sú však hranice slobody prejavu? Týka sa holokaust iba Židov? Bol holokaust iba zakopnutie alebo bol priamo podmienený modernitou? Na tieto a ďalšie otázky by som chcel načrtnúť odpoveď vo svojej štúdii.

Reakcia na príspevok

vynimocnost
autor: jakubjost
pridané: 24-04-2008 12:48


Wiesenthal bol velmi mudry clovek, lahko sa s nim stotoznim. Prave na "spore" Wiesenthal-Wiesel sa da zachytit vnutorne vnimanie holocaustu im Judentum. Pokial Weisenthalov postoj je velmi ziaduci smerom navonok, cize prezentovat holokaust ako UNIVERZALNE utrpenie, jedno z mnohych, tak ako to v eseji napisal Tony Judt (http://www.nybooks.com/articles/21031), aby sme predisli sprofanovaniu a zdegradovaniu tejto historickej udalosti na nejaku vstupenku do klubu vyvolenych trpitelov (nehovoriac o politickom zneuzivani), tak je uzitocny Wiesel pri vnutornych kontemplaciach o holokauste, ked on vie chytit tragediu az v najhblsich utrobach, co napriklad Wiesenthal zachytit (literarne) nevedel, a podat tak svedectvo, ktore moze byt opat velmi zaujimave aj pre tych, co holokaust nezazili. Cize aj univerzalita, aj vynimocnost.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group