ISSN 1335-8715

20-04-2008   Michal Drotován   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Holokaust, osvienčimská lož a sloboda prejavu

Holokaust je veľmi citlivá, dá sa povedať kontroverzná téma. Diskusia o ňom je často podfarbená skôr emóciami ako faktami. Návrh Daniela Lipšica vypustiť osvienčimskú lož z trestného zákona sa rovná kacírstvu. Kde sú však hranice slobody prejavu? Týka sa holokaust iba Židov? Bol holokaust iba zakopnutie alebo bol priamo podmienený modernitou? Na tieto a ďalšie otázky by som chcel načrtnúť odpoveď vo svojej štúdii.

Reakcia na príspevok

RE: lavica, pravica a fasizmus
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 22-04-2008 10:53


Vznik fasizmu mal vskutku vnutornu logiku. V tej radikalnymi socialistami a komunistami presiaknutej dobe existovalo na politickom ideovom poli vakuum ktore prave kompenzoval fasizmus, aby im vytvoril nalezite radikalny protipol.

Ani mne sa to uz nechce po x-te rozvadzat, myslim si ze uz v debate k clanku Quo vadis OKS som dal dostatocne najavo, ze opisujem taliansky fasizmus. Pre mna je velmi dolezite rozlisovat fasisticke a nacisticke specifika. Rovnako som tam reflektoval na niekolko point ktore ste naznacili vyssie (napr. francuzska pre-fasisticka myslienkova skola). Vy ste tu odpoved zrejme nevideli.

Apropos Griffin – taliansky fasizmus nevnimal ako intelektualne evolucneho a logicky nadvazujuceho nasledovnika zapadnej modernity, ale ako sebareplikujucu sa anti-modernitu v opozici k tejto humanistickej zapadnej modernite, ktora ju mala porazit a nahradit. Prave v tom spociva to „revolucne reakcionarstvo“ talianskeho fasizmu.

Ano, fasizmus bol silne statisticky. Ale socializmus a komunizmus sa zakonite nerovna statizmus. Ak niekto povazuje fasizmus za socialisticky iba kvoli jeho dorazu na statnu moc, to nie je hyperbolicka retoricka barlicka, to je rovno invalidny vozik.

Pre Mussoliniho nebol dolezity triedny boj nizsich vrstiev proti vyssim, jeho apel sa tahal vsetkymi vrstvami. Jedina trieda bol pre neho narod neodlucitelny od statu a vice versa. A to uz ma pekne daleko od triedneho boj podla Marxa.

Co sa tyka nemeckeho nacizmu, v jeho pripade boli socialisti a komunisti postaveni k stene casto este skor ako Zidia. Najidealnejsie ak boli zidobolsevici.

Siroko akceptovany konsenzus ohladom talianskeho fasizmu je nadalej taky, ze fasizmus je v socialnych otazkach socialne velmi konzervativna a tradicionalisticka ideologia. Ved staci ak si pozriete lubovolnu encyklopediu. A uprimne povedane, pochybujem ze by na tom zopar konzervativnych revizionistov vela zmenilo.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group