ISSN 1335-8715

18-03-2008   Marek Hrubčo   Ideológia   verzia pre tlač

Quo vadis KDS?

Na pravicovom politickom poli vznikol nový subjekt. Najpolitologickejšia trojica Kusý - Haulík - Mesežnikov sa poponáhľala so svojimi "aktuálnymi" prognózami a zaplnila stránky denníkov. Strana nemá šancu, znie verdikt prekurzorov verejnej mienky. Pravicové spektrum mlčí, "kádeháci" vyčkávajú, čo bude. Alebo lepšie, tvária sa, že sa nič nedeje.

Reakcia na príspevok

RE: fasizmus ako vrchol antimodernistickeho konzervativizmu??
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 26-03-2008 12:24


Fasisticky antimodernizmus vyplyva z takych prvkov ako ruralizmus a anti-urbanizmus (spoliehanie sa na „silu vidieka“, podla vas je to „ekologia a zalesnovanie“), anti-intelektualizmus (nebezpecne socialne progresivne myslienky a liberalna kritika vladnej moci), patriarchalny antifeminizmus, pronatalizmus, hierarchicky nadradeny vztah muza nad zenou v partnerstve (nekompromisne tlacenie maskulinneho pohladu na materstvo a rodinu), ultranacionalizmus (v opozicii k modernistickemu internacionalizmu). Teda povacsinou klasicke socialne konzervativne crty ako vidime aj dnes, akurat dohnane do extremu.
Fasizmus tiez opovrhoval osvieteneckymi idealmi – zacalo sa to niekde v pracach Sorela, Barrèsa, Maurrasa ci de Gobineaua ktori vyjadrili svoje rozcarovanie nad individualizmom, demokraciou a sekularnym racionalizmom. Talianske periodikum Fascisti odpovedalo na revolucne idealy „Sloboda, Rovnost, Bratstvo“ po svojom : „Ver! Posluchaj! Bojuj!“
Vasa chyba spociva v tom, ze vy tu jednoducho nerozlisujete socialny a ekonomicky konzervativizmus. Alebo si pod socialnym modernizmom predstavujeme kazdy nieco ine? Pravdepodobne.
Fasisti sa vo vseobecnosti radi vyznavali k obrane socialneho poriadku, tradicnych hodnot, narodnej kultury ci dokonca civilizacie voci silam modernity – liberalizmu a socializmu. V politickom vakuu ktore vtedy existovalo ziskavali podporu od prosteho ludu rovnako ako tradicnych konzervativnych kruhov. Echt pravicovo konzervativny britsky Daily Mail v roku 1934 priniesol nadrzany clanok „Cierne Kosele maju to co Konzervativci potrebuju.“ Talianski fasisti a nemecki nacisti boli bohato sponzorovani aristokratmi, priemyselnikmi, armadnymi dostojnikmi a inymi konzervativne naklonenymi skupinami – jednoducho preto ze ich presvedcili, ze ich ochrania pred liberalnou demokraciou, pozemkovymi reformami, demilitarizaciou a nasilnou kolektivizaciou. Fasizmus bola proste vhodna masova alternativa k liberalizmu a socializmu s masovym potencialom na presadenie. Novy „radikalny konzervativizmus“. Cele to skvelo rozobera napriklad klerik a abolicionista John Weiss vo svojej knihe „Fasisticka tradicia“.
Ak cast fasistickych ideologov mala socialisticke pozadie, tak podobne ako Mussolini sa jednoducho spreneverili socialistickym zasadam. Mussolini bolo nieco, co vzniklo ked sa socialista strati iluzie a vo svojich spolocenskych nazoroch sa obrati na „konzervativne hodnoty“. On sam fasizmus definoval v Doktrine Fasizmu ako kolektivisticku ideologiu pretvorenu v nabozenstvo, ktora je v opozicii k socializmu, liberalizmu, demokracii a individualizmu („Socializmus je podvod, komedia, fantom a vydieranie.“ – predpokladam ze tu sa s nim asi zhodnete). Nespominam si, ze by Mussolini niekedy definoval fasizmus ako ideologiu v rozpore s konzervativizmom. To zacali robit az neskorsi konzervativni myslitelia (napriklad vami spomenuty Payne) v nejakej tej snahe ocisitit konzervativne nazory od nechenych fasistickych asociacii. Fakt je ale ten, ze je ich prilis malo na to, aby bola ich historicka revizia nejako globalne uspesna a konsenzualne akademicky akceptovana, takze fasizmus je aj nadalej siroko vnimany ako antimodernisticky socialny konzervativizmus. To nie je iba marxisticky pohlad na fasizmus, to je proste moderny liberalny pohlad na fasizmus. Konzervativna literatura nie je moderna literatura. Starosvetsky konzervativizmus a liberalna moderna su dva antagonisticke prudy. Liberalna literatura je moderna literatura.

Nemecky nacizmus bol oproti talianskemu fasizmu uz zase trochu niekde inde ale ten som povodne na mysli nemal. O geopolitickych cieloch Hitlera viem dost. Najviac sa bavim nad jeho ponatim kapitalizmu ako „zidobolsevickeho sprisahania.“ To je skutocne vyrok hodny cvoka.

Iba ista cast marxistov sa povazovala za jedinych pravych revolucionarov. Mnohi marxisti sa v skutocnosti ani nepovazovali za revolucionarov, skor sa videli ako pozvolni reformatori, v pripade libertarianov ako experimentatori. Mussolini sa sam prvy nazval reakcionarskym vo svojom „pamatihodnom“ vzhlaseni : „Som revolucionarsky a som reakcionarsky“.

Prekvapeny? On sam lepsie ako vy vedel co to „reakcionarstvo“ vlastne je - Antimodernizmus.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group