ISSN 1335-8715

03-03-2008   Michal Drotován   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Náboženská sloboda a registrácia cirkví

Generálna prokuratúra SR podala nedávno podnet na Ústavný súd, aby rozhodol o ústavnosti zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločnosti (Zákon č. 308/1991 Zb.). Existujú na Slovensku náboženské slobody alebo sú tieto práva obmedzené iba pre vyvolené skupiny? Bola novela zákona 201/2007 Z.z. účelová, aby sa zamedzilo registrácii moslimov?

Reakcia na príspevok

RE: Dobry clanok
autor: Firstborn
webstránka: http://www.townhall.com
pridané: 04-03-2008 14:58


vies, ked sa v USA po druhej svetovej vojne tvorilo intelektualne hnutie konzervativizmu, postupne nabralo 3 hlavne zlozky : tradicionalistov, anti-komunistov a libertarianov. Tieto tri skupiny sa komplikovane a casto za roznych sporov snazili zostat pokope, a prave v historii tohto 'hnutia', sa da velmi dobre odpozorovat vecny spor liberalov(v zmysle libertarianov) a tradicionalistickych konzervativcov ( pretoze prave medzi nimi sa odohrala vacsina sporov )

Zhrniem to tak : libertariani/klasicki liberali vzdy hovorili, ze staci ak stat ponecha svojim obcanom maximalnu moznu mieru slobody, a obcania s nou nalozia ako uznaju za vhodne, a stat sa do toho nema co miesat.

Do toho sa ale vlozili tradicionalisti, a spytali sa : dobre, CO ale budu ludia robit so svojou slobodou, ked ju uz maju?

Poviem to este inac : tento liberalmi ospevovany stav slobody bol napriklad v Amerike dost dlhy cast relativne dosiahnuty : vlada bola slaba, existovala silna lokalna samosprava, a podobne.

Staci sa pozriet na USA teraz, alebo trebars v 30-tych rokoch, a vidis, ze vsetko je inak.

A teraz otazka : ako je to mozne, ked je vraj volny trh a sloboda obcanov idealnym stavom? Ako je mozne, ze sa Amerika slobodneho trhu a vedome slabej vlady stala Amerikou sucasnosti?

Ocividne je teda podla mna v recepte libertarianov chyba, a tou chybou podla mna je, ze libertariani operuju s nejakou zvlastne optimistickou viziou cloveka.

Od toho by podla mna mali byt konzervativci : vecna straz, pretoze korupcia spolocnosti pride najprv v rovine idei a kultury, az potom hospodarstva.

( a nie, tato 'straz' nema mat charakter moralistickej statnej moci, pretoze ta sa moze zvrhnut v odpornu diktaturu svedomia. )


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group