ISSN 1335-8715

03-03-2008   Michal Drotován   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Náboženská sloboda a registrácia cirkví

Generálna prokuratúra SR podala nedávno podnet na Ústavný súd, aby rozhodol o ústavnosti zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločnosti (Zákon č. 308/1991 Zb.). Existujú na Slovensku náboženské slobody alebo sú tieto práva obmedzené iba pre vyvolené skupiny? Bola novela zákona 201/2007 Z.z. účelová, aby sa zamedzilo registrácii moslimov?

Reakcia na príspevok

RE: Dobry clanok
autor: Alexios I.
pridané: 04-03-2008 14:15


Ak hádžem všetko do jedného vreca, potom je absurdné, keď sa konzervatívci tak naivne hlásia k inkvizícii (pozri články aj tu na PS), ideám krížových výprav (porovnaj kázne v kostoloch), apod. Alebo už prebehla nejaká očista?
Vlastne aj moderní komunisti zo seba oprášili Stalina, podaktorí aj Lenina. Marxa sa už zbaviť nevedia, lebo by im nikto neostal, ale ono im to aj tak nevadí, lebo si ho aj tak neprečítali.
Lenže ani konzervatívci by si nemohli priznať, že inkvizícia bola poprením dokonca aj vtedajších právnych zvyklostí, a že križiaci znamenali skôr ventil pre vtedajšiu preplnenú Európu, ako výbuch zbožnosti.
Nehovorím, ktorý boj mal a ktorý nemal zmysel. Len som sa (asi neúspešne) pokúšal naznačiť, že tých nepriateľov života, vesmíru a vôbec majú konzervatívci už trochu priveľa. A že ich neubúda, skôr naopak.

Ale aby som len nekydal. Podľa mňa stojí súčasná civilizácia na neistých nohách. Neistota je to, čo momentálne definuje západ. Západ už totiž dosiahol všetko, po čom túžil, prišiel však na to, že to dosiahol poprením stredoveku. Ono poprenie stredoveku však neznamenalo zánik náboženstva, len zánik kresťanstva vo svojej absolutistickej podobe, keď vládlo širokým spoločenským sféram. Vystriedalo ho iné náboženstvo - pokrok. Ten sa stal moderným a sekulárnym chiliazmom. Lenže po Osvienčime sa ukázalo, že pokrok zlyhal rovnako ako kresťanstvo. A teraz momentálne nevieme, čo s tým.
Neoliberáli ešte stále veria v pokrok a sú preto naivní. Konzervatívci veria kresťanstvu a sú preto ešte naivnejší. A ten zvyšok ("relativisti") už nevie, čomu má veriť. Nejde tu však len o vieru, zdá sa skôr, že ľudia na západe strácajú zmysel existencie. To je tá skutočná kríza, pretože len istý uhol pohľadu na svet nám umožňuje tento svet uchopovať a rozumieť mu.
Preto sa dá konzervatívcom v istom zmysle dokonca závidieť. Majú aspoň svoj spôsob uchopovania sveta, aj keď je zastaralý.
Ak teda niekto napáda základy našej civilizácie, nie je to preto, lebo ju chce rozbiť, ale preto, že jej neverí. A neverí jej, lebo naše náboženstvá (náboženstvo Boha a náboženstvo Pokroku) zlyhali na plnej čiare.
Som preto objektom kultúrnej vojny?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2023 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group