ISSN 1335-8715

22-02-2008   Jozef Filko   Slobodný trh   verzia pre tlač

Asociálna charita?

Žijeme v republike, ktorej ekonomika je vraj založená na „princípoch sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky“. Čo to presne je, nik poriadne netuší. Naša národno-socialistická vláda pracujúcej inteligencie však tvrdí, že buduje sociálny štát, ktorý sa o každého (nie len v núdzi) postará. A rovnako to tvrdia aj inštitúcie EÚ.

Reakcia na príspevok

RE: --
autor: 7gemini7
pridané: 25-02-2008 2:26


""Podla mna je teda schizofrenicke byt za minimalny stat a sucasne za volnost v kulturno-etickych otazkach. Pretoze to druhe vytvara tlak na to prve. Inymi slovami, naklady nemoralnych konani vytvaraju v spolocnosti atmosferu, kde sa ziada, aby ich stat riesil a aby to mohol urobit, musi stat expandovat.

Ovela konzistentnejsie je byt za slobodny trh s minimalnym statom a vyznavat konzervativne hodnoty.""

tak keď už si ma zavrhol medzi schyzofrenikov :-), zase je to relatívne, čo píšeš, ja za slobodný trh som a nevidím problém v zlúčení tolerancie k spomínaným trom problematikam (nehovorím, že ich podporujem, skôr platí, nech si robia čo považujú sa správne) a slobodného trhu. napríklad eutanázia rozhodne nepotrebuje expanziu štátu, dalo by sa povedať (bude to znieť kruto), ale eutanazia šetrí štátu peniaze za starostlivosť o (vačšinou) nevyliečitelne chorých pacientov. velmi pochybujem, že by to mohlo mať v budúcnosti nejaké ďalekosiahle negatívne dôsledky, pretože sa jedná o velmi malú skupinu ľudí.

k potratom, štátu takisto deti narodené do zlého prostredia, ktoré velmi často končia v detských domovoch zrovna neprídávajú peniaze. keď sa to tak vezme, tieto opatrenia práveže podporujú, čo najužší štát, pretože dáva priestor k riešeniu problémov na čo najnižšej úrovni, štát sa o ne nemusí starať a nemusí na ne vykladať finančné prostriedky.

velmi otázne je RP, toto môže (a nemusí) mať v budúcnosti dopad na spoločnosť. ale je to takisto relatívne. napríklad kedysi sa aj rozvod považoval za niečo velmi nemorálne, o antikoncepcii ani nehovorím, dnes nám to príde absolutne normálne a nepríde mi, že sa to v budúcnosti môže ukázať ako niečo negatívne pre túto spoločnosť. z ekonomického hladiska, zlé manželstvo nepridáva chuti k podnikaniu, pokial sa pár venuje skôr hádkam a podobným konfliktom. antikoncepcia nás ušetrila chudobných detí a týmpádom aj od určitej miery kriminality. preto si myslím, že by sme RP nemali zavrhovať ani podporovať, len a len tolerovať.

K Europe a jej statusu velmoci, je pravda, že už od 16. storočia bola velmocou, narážal som skôr na obrovský ekonomický a priemyselný skok v 19 storočí.

K poslednej vete, nikde som nepovedal, že to vzniklo len v tvojej hlave :-) len dúfam, že ma tu nikto nebude kvôli určitým anticirkevným názorom považovať za lavičiara, to ma ozaj naštve.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group