ISSN 1335-8715

18-02-2008   Peter Jedlička   Ideológia   verzia pre tlač

Islam a reformácia?

Dnes je medzi západnými intelektuálmi rozšírený názor, že islam sa nachádza vo svojej stredovekej fáze a potreboval by niečo ako reformáciu, ktorá zmodernizovala kresťanstvo. Ak sa však pozrieme na obsah reformačných ideí, zistíme, že vec je zložitejšia. Možno by dnešný islam nepotreboval reformáciu, ale skôr protireformáciu.

Reakcia na príspevok

Ako dalej ! Ako ?
autor: LIBERTARIAN
pridané: 22-02-2008 8:36


Lukas :
Mas perfektne napady (bez ironie!) :

"Nová pravica musí vyrásť zdola od základov.
.... Ak existuje dopyt, adekvátna ponuka sa už vytvorí. Aktuálnou výzvou by malo byť budovanie spoločenstiev, či sietí a šírenie myšlienok. Ktokoľvek môže založiť neformálny konzervatívny klub na svojej vysokej škole a začať sa stretávať, pozývať si pravicové osobnosti, debatovať o myšlienkach a rozmýšľať ako ich rozšíriť ďalej. V USA alebo vo Veľkej Británii bežná vec.
Ktokoľvek môže nakúpiť pár kníh liberálnych ekonómov a darovať ich knižnici vo svojom regióne. .... každý zároveň môže čítať diela Burkeho, Hayeka, Misesa, Kirka, Johnsona, Thatcherovej, Tocquevilla, Buchanana, Novaka, Kurasa, či ďalších a vzdelávať sa v myšlienkach, ktoré vybudovali a uchovali západnú civilizáciu. Nikomu nie je zakázané, aby si takpovediac adoptoval jedného voliča Smeru vo svojom okolí a „výchovne“ na neho pôsobil. Alebo aby si založil internetový blog.
Pravicové think-tanky by zase mali svoje úsilie viac orientovať do regiónov a sústrediť sa na mienkotvorcov (novinárov, kňazov, učiteľov). Je nutné vytvoriť skutočnú občiansku kontrakultúru."

- Tato myslienka ma jedinu, ale ZASADNU vadu > NIE JE DOPYT!
Nerad by som negativistickym postojom brzdil aktivnych, ale, zial, samotne PS ukazuje, ze je to nerealne. Je tu dokopy cca 15 "aktivnych" , z toho tretina jasni socialisti a etatisti, a tretina dogmaticki fundamentalisti s odporom ku slobode a plnej zodpovednosti cloveka.
Mojim "naivnym" poziadavkam na slobodu sa smeju tí fundamentalisti spolocne so socialistami. A este aj "pololibertarian" L.K. (ako ťa naznacil P.Frišo) sa vo svojich trochulibertarianskych tendenciach zabrzdi vzdy, ked sa objavi poziadavka o slobodu aj pre homosov a podobnych "nepriatelov" cirkvi.

Lukas, prajem tvojim snaham vela, vela uspechov!


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group