ISSN 1335-8715

18-02-2008   Peter Jedlička   Ideológia   verzia pre tlač

Islam a reformácia?

Dnes je medzi západnými intelektuálmi rozšírený názor, že islam sa nachádza vo svojej stredovekej fáze a potreboval by niečo ako reformáciu, ktorá zmodernizovala kresťanstvo. Ak sa však pozrieme na obsah reformačných ideí, zistíme, že vec je zložitejšia. Možno by dnešný islam nepotreboval reformáciu, ale skôr protireformáciu.

Reakcia na príspevok

RE: Islamizmus a západ
autor: tralos
pridané: 19-02-2008 22:23


Ja predsa neobhajujem olympskych bohov.

Na co som reagoval, to je snaha o hladanie akehosi kluca k modernizacii islamu. Akokeby to nebola len nevyhnutnost, ale aj povinnost; akokeby nasa historia mala byt predobrazom vyvoja inych kultur.

Nic si neidealizujem, ale to, ze odmytologizovanie sveta, jeho odcarovanie a akoby osvietenie privodilo zahubu mnozstvu sposobov zitia, to je fakt. A ze ti, co modernizovali a odcaruvavali, nedokazali nic insie ponuknut, to je fakt tiez.

Nemam pochopenie pre snahu neustale sa odvolavat na buducnost, na modernizmus. Ziadna revolucia nam dvere do noveho sveta neotvori. Nemam pochopenie pre neustalu tendenciu rozkladat vsetko to, co nejak nepasuje do predstavy o osvietenenom, rozumnom ci slobodnom svete.

Kompromis predpoklada dialog. A dialog predpoklada akceptaciu partnerov, ktori sa maju dialogu ucastnit. Medzi racionalizmom a carovnym vsak ziaden dialog neprebieha. Vsetko, co nejak nespada pod vedu sa nepoklada za partnera, ale za nieco, co ma byt odstranene a vytesnene.

Tak isto je to pri udajnom dialogu s nabozenstvom- az ked sa nabozenstvo zmodernizuje, az ked sa zmeni a prime prim rozumu, az vtedy sa bude moct s nabozenstvom viest dialog.

Ked anglikansky biskup pripustil uplatnenie sarie v Anglicku, bol z toho pomerne velky povyk. Aka naivista moze sposobit, ze sa ziada od islamu zmena po vzore zapadneho sveta a ze sa predpoklada uspech tohto projektu. Koho vobec moze prekvapit, ze sa v islamskom svete vyskytuju prudsie reakcie, nez tie na vyroky anglikanskeho biskupa.

Ak chceme viest dialog s islamom potom nie je zaroven mozne pozadovat jeho radikalnu zmenu. Ukazuje sa tiez, ze zmena pozadovaneho druhu nie je ani tak lahko mozna- vid pristahovalci v Europe.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group