ISSN 1335-8715

18-02-2008   Peter Jedlička   Ideológia   verzia pre tlač

Islam a reformácia?

Dnes je medzi západnými intelektuálmi rozšírený názor, že islam sa nachádza vo svojej stredovekej fáze a potreboval by niečo ako reformáciu, ktorá zmodernizovala kresťanstvo. Ak sa však pozrieme na obsah reformačných ideí, zistíme, že vec je zložitejšia. Možno by dnešný islam nepotreboval reformáciu, ale skôr protireformáciu.

Reakcia na príspevok

RE: Islamizmus a západ
autor: Palo Zlatoidsky
pridané: 19-02-2008 20:17


-Všetci vieme čo robilo kresťanstvo a jeho pravá ruka "Svätá Inkvizícia"...

Oproti ateistom typu nacistov,konumistov alebo francuzskych revolucionarov to boli iba ubohi amateri.Precitaj si clanok od danskeho historika o inkvizicii

http://www.prave-spektrum.sk/article.php?446&ezin_author_id=10...

-Poddaní a nevoľníci sa nemohli slobodne ani pohybovať,...

Urcite sa mohli pohybovat slobodjensoie ako dnes my.Statne hranice bol neznamy pojem,policia alebo nejaka tajna sluzba jednoduho neexistovala,ked poddany usiel od jedneho pana mohol sa usadit kdekolvek inde bez prihlasovacej povinnosti alebo akejkolvek byrokracie.

-Až s príchodom osvietenstva a spochybnením náboženstva sa ľudia začali oslobodzovať....

Pokial viem s prichodom "osvietenstva" prisla fr.revolucia so svojimi masakrami.Priemyselna revolucia zacala v Anglicku v tom case silne religioznom a dnes pokracuje v USA ktore je o dost religioznejsie ako europa.
Medzi krestanstvom a islamom je dost podstatny rozdiel a to v reformovatelnosti.Zatial co Islam je dnes tam kde v case svojho vzniku,krestanstvo vdaka reformacii vytvorilo viacere navzajom si konkurujuce prudy ktore nutili ich zastnacov obhajovat svoje idey.
Priemyselna revolucia,moderna demokracia a blahobyt sirokych ludovych mas je vylucne dielom krestanstva,ateizmus vytvoril zatial iba auschwitze a gulagy.
Je pravda ze krestanske idey zazili silny napor v casoch od osvietenstva priblizne do konca 19.str.pod prapormi "vedeckeho ateizmu" ale uspesne obstalo a dnes sa z vtedy proklamovanych rozporov medzi vierou a vedou mozno iba smiat...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group