ISSN 1335-8715

07-01-2008   Filip Likavčan   Komentáre   verzia pre tlač

Ako vytrhnúť slovenskej politike političku

Blížiace sa prezidentské voľby rozhýbali úvahy o kandidátoch na túto úradnícko-reprezentačnú funkciu. Zjednodušene povedané prezident má byť úradník podpisujúci zákony a reprezentant štátu prijímajúci návštevy. Ak má byť úradnicko-reprezentačná funkcia prezidenta dobre realizovaná, musí ju zastávať človek, ktorý sa osvedčil ako dobrý úradník a reprezentant.

Reakcia na príspevok

dokonala konkurencia
autor: Lukas Krivosik
pridané: 14-01-2008 1:06


Miso, tvoj problem je, ze si podlahol viere mnohych absolventov slovenskych VS ekonomickeho smeru, ktori zhodne s neoklasickou teoriou (ne)dokonalej konkurencie tvrdia, ze slobodny trh je, az ked su splnene predpoklady dokonalej informovanosti, plne racionalneho spotrebitela, dokonalej substitucii tovarov atd.

Cela teoria dokonalej konkurencie je postavena na nerealnych zakladoch a keby boli jej predpoklady splnene, odpadla by akakolvek motivacia pre ekonomicke konanie. Inymi slovami, stav dokonalej konkurencie by bol stavom dokonaleho kludu.

Vezmi si napriklad predpoklad dokonalej informacie. Podnikatelia na trhu bohatnu vdaka informacnej asymetrii. Konkretne vdaka tzv. roztrusenym informaciam o trhovych prilezitostiach, ktore sa casto viazu len na urcity cas a priestor alebo na individualne schopnosti.

Ten neoklasicky model dokonalej konkurencie je velmi nebezpecny, lebo v minulosti daval socialistom argumenty, preco regulovat trh (ide o tie vyvody ohladne monopolu, oligopolistickej konkurencie atd.)...

Napriklad je ZSR monopolom, aj ked mozes cestovat autobusom, autom alebo lietadlom? A je kadernik v tvojej ulici monopolom? Proste ten model umoznoval socialistom velmi tvorivo vymedzovat co je a co nie je monopol a potom to regulovat alebo zostatnovat.

Miso, konkurencia je, ak je zaruceny volny vstup do odvetvia. To je vsetko. Ak si chces precitat viac o kritike dokonalej konkurencie, odporucam tuto knihu:

http://www.libinst.cz/etexts/kirzner.pd...

Co sa tyka odklonu od slobodneho obchodu pred prvou svetovou vojnou, to je fakt a Carl Menger zacaitkom 20. storocia vyslovne varoval pred prichodom kataklizmy. Protekcionizmus a nacionalizmus kracali ruka v ruke.

"Stat musi napriklad zasahovat proti nekalej sutazi, zneuzivaniu postavenia na trhu, spotrebitelskej ochrane (ak ked bez zakonov by bola zarucna doba teoretickou konkurencnou vyhodou, kupuju si vsak ludia skor vyrobky na ktore maju dozivotnu zaruku? Alebo im je to v principe jedno?)"

Tieto veci riesila reciprocna etika, z ktorej spontanne vyrastalo obchodne pravo este ovela skor ako stat. Obchod je starsi ako stat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group