ISSN 1335-8715

07-01-2008   Filip Likavčan   Komentáre   verzia pre tlač

Ako vytrhnúť slovenskej politike političku

Blížiace sa prezidentské voľby rozhýbali úvahy o kandidátoch na túto úradnícko-reprezentačnú funkciu. Zjednodušene povedané prezident má byť úradník podpisujúci zákony a reprezentant štátu prijímajúci návštevy. Ak má byť úradnicko-reprezentačná funkcia prezidenta dobre realizovaná, musí ju zastávať človek, ktorý sa osvedčil ako dobrý úradník a reprezentant.

Reakcia na príspevok

RE: pekne ta prosim
autor: Mišo
webstránka: http://drotovan.blog.sme.sk
pridané: 10-01-2008 14:22


Cital som komentar Globalizovane Slovensko,
mam k tomu par poznamok:
Statmi s tzv. zmiesanou ekonomikou su aj USA a Slovensko, nielen "walfare staty".V USA je velmi silny protekcionizmus ohladom napr. ceny ropy alebo ocele.
Protekcionizmus viedol k Prvej svetovej vojne?
Koho protekcionizmus? Skor by som hovoril o imperializme a kolonializme. Akurat tak mozno Monrova doktrina viedla k tomu, ze sa ta vojna zbytocne predlzovala...
Problemom nie je velkost korporacii, ale to, ze sa stavaju transnacionalnymi aktermi, ktorych prakticky nikto nekontroluje (mimo akcionarov:).
Uplny volny trh ako ideal nikdy nebude existovat je to rovnaka utopia ako socializmus, neexistuje 100% racionalny spotrebitel, nikdy nebude existovat 100% informovanost na trhu.
Stat musi napriklad zasahovat proti nekalej sutazi, zneuzivaniu postavenia na trhu, spotrebitelskej ochrane (ak ked bez zakonov by bola zarucna doba teoretickou konkurencnou vyhodou, kupuju si vsak ludia skor vyrobky na ktore maju dozivotnu zaruku? Alebo im je to v principe jedno?)
"2. prival cenovo pristupnejsich tovarov, z coho profituje najma chudobna vrstva v bohatsich statoch"
S tymto nesuhlasim, teda pokial si nemal na mysli hlavne tovar na Mileticke:) Z lacnych tovarov z Azie maju prospech hlavne bohatsi (plazmove televizory, pocitace, auta, fotoaparaty, mobilne telefony a pod.),
chudobni sice mozu mat lacne tricko, ale najvacsi profit z toho maju samotne firmy a ich vlastnici a akcionari, ktori usetria na nakladoch na pracovnu silu. Najvacsi uzitok maju teda logicky najbohatsi ludia.
Strata prac. miest v starych priemyselnych odvetiach skor nuti staty do rozsirovania walfare state a byrokratizacii, je o tom cely projekt EU, ktora sa nemoze (resp. ani nechce) rozsirovat do nekonecna.
Kazdopadne si nemyslim, ze by sa niekedy v buducnosti vratil volny trh na uroven 19. storocia.
Volny trh je aj neobmedzeny pohyb pracovnej sily a nielen kapitalu, s tym neobmedzenym pohybom pracovnej sily maju problem aj niektori najvacsi zastancovia slobodneho trhu.
Problem je ten, ze globalny volny trh sa neda hned aplikovat vsade. Vies si predstavit ako by to dopadlo, ak by v Keni zacalo posobit Tesco? Mozno by mali ludia trochu lacnejsie potraviny, ale x-ludi by prislo o pracu v polnospodarstve (ktore stale tvori vyrazny podiel zamestnanosti v tzv. rozvojovych krajinach), pretoze Tesco by si doviezlo aj dodavatelov.
"Naopak ustrednym slovenskym narodno-statnym zaujmom je slobodny medzinarodny obchod a jeho podpora kdekolvek a kedykolvek."
Kdekolvek, aj v nedemokratickej Cine, vo Venezuele, v Líbii?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group