ISSN 1335-8715

01-01-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Ben Novak: „Nesme za seba zodpovednosť!“

V Spojených štátoch vyštudoval právo a vykonával ho tam tridsať rokov. Potom sa vrhol na filozofiu a ako pedagóg sa presťahoval sem na Slovensku. V súčasnosti je srdcom bratislavského klubu fanúšikov Rona Paula, ktorý sa uchádza o republikánsku nomináciu na prezidenta USA. Predstavujeme vám Bena Novaka.

Reakcia na príspevok

Prog. dane
autor: D
pridané: 09-01-2008 9:20


Zavedenie (mierne) progresivnej dane (z prijmu) bolo liberalnou agendou. Mala nahradit napr. prezitok v podobe dane z hlavy a urobit poriadok v neprehladnom a nespravodilvom systeme zdanovania. Podporena bola Benthamovym "objavom" "zakona" o poklese marginalneho uzitku s rastucim prijmom.
Neviem o tom, ze by Smith obhajoval priamo progresivne dane, ponuka akurat voditko tam, kde hovori, ze by mal kazdy prispievat "umerne" profitu, ktory "vdaka" existencii statu poziva, ale treba poznamenat, ze vtedy prerozdelovanie na mysli nemal, mal na mysli financovanie zakladnych sluzieb(pre anarchistov pozn. ze aj budovanie a udrziavanie infrastruktury napr. ciest).(obhajoval aj nieco ako dan z luxusu, ked sme pri tom) Az interpretacia v kontexte Benthama tej umernosti dava argument v prospech progresivnej dane.
(a ked sa Benthamova abstrakcia troska podrobi kritike, tak je to skor argument - podla mna - voci progresivite v dnesnych podmienkach dosahovanej nezdanitelnou castou zakladu dane)
Toto je asi to oklucove, o co sa mozno pri klasickych liberalnych ekonomoch opriet a je jasny aj kontext aj to, pokial je mozne sa dovolavat Smitha a inych liberalnych ekonomov a politikov.
A nech uz v historii hlasal kto chcel co chcel a nech patril medzi tych najmudrejsich, len v samotnom dovolavani sa daneho autora by sme nemali hladat argument.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group