ISSN 1335-8715

01-01-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Ben Novak: „Nesme za seba zodpovednosť!“

V Spojených štátoch vyštudoval právo a vykonával ho tam tridsať rokov. Potom sa vrhol na filozofiu a ako pedagóg sa presťahoval sem na Slovensku. V súčasnosti je srdcom bratislavského klubu fanúšikov Rona Paula, ktorý sa uchádza o republikánsku nomináciu na prezidenta USA. Predstavujeme vám Bena Novaka.

Reakcia na príspevok

RE: btw Rothbard
autor: tralos
pridané: 06-01-2008 0:31


No ja som Kuhna pochopil opacne, ze teda vedecke revolucie sa nedeju z vnutra paradigmy, dokonca zmenu paradigmy podla Kuhna niesu schopni popisat celkom dobre ani samotni vedci, ktori su pri tejto zmene.

Zmena nastava pri vyskyte anomalii, ked povodna paradigma prestava uspokojivo vysvetlovat nove situacie. Zmena vzdy prichadza akoby z vonka. Kuhn riesi primarne vedu, predsa vsak sa zastavuje akoby btw aj pri politike:

"Politicke revolucie sa snazia o zmenu politickych institucii prostriedkami, ktore su tymito instituciami zakazane. Uspech revolucie teda nutne obsahuje aspon ciastocne opustenie jedneho suboru institucii..." (Struktura vedeckych revolucii, s.99)

To je dovod, preco napriklad zmeny vlady pravica/lavica nemozno pokladat za zmenu paradigmy, zatial co libertarianizmus ano- zmena vlad sa nachadza v ramci institucionalneho ramca, libertarianizmus alebo skor kapitalisticky anarchizmus chce tento institucionalny ramec znicit.

Kuhn tiez hovori, ze aby paradigma prestala sluzit a splnat svoje ulohy, musia sa vyskytovat javy, ktore su akoby mimo tejto paradigmy.

V zastupitelskej demokracii by to bol napriklad taky stav spolocnosti, v ktorom by ludia nepocitovali potrebu byt reprezentovany cez volenych zastupcov, ze by boli volby ignorovane. Vzdy je to vsak nieco nove, z vonku, nieco co povodna paradigma v sebe neobsahovala alebo obsahovala inak.

A ja Roth. skoro vobec nepoznam, preto som sa pytal, ta informacia ma celkom prekvapila. Ale je tiez mozne ze na tom nic pravdy nebude, kedze som to nasiel len v jednom zdroji a to len zmienkovito.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group