ISSN 1335-8715

01-01-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Ben Novak: „Nesme za seba zodpovednosť!“

V Spojených štátoch vyštudoval právo a vykonával ho tam tridsať rokov. Potom sa vrhol na filozofiu a ako pedagóg sa presťahoval sem na Slovensku. V súčasnosti je srdcom bratislavského klubu fanúšikov Rona Paula, ktorý sa uchádza o republikánsku nomináciu na prezidenta USA. Predstavujeme vám Bena Novaka.

Reakcia na príspevok

RE: Iowa
autor: tralos
pridané: 04-01-2008 23:22


Otazka ktoru chces aby spolocenski vedci riesili, je takpovediac neriesitelna, respektive jej riesenie nie je ani prilis potrebne.

Zaoberat sa, ci cervena na semafore je vysledkom ekonomickych, spolocenskych ci kutlrurnych poziadaviek nijako neriesi, ci ma byt cervena na semafore zavezna a ci je pre cloveka a jeho zivot prospesne tuto cervenu akceptovat.

Tvoja povodna otazka akoby znela takto: preco by malo rozhodnutie inych mat vplyv aj na mna? Nuz preto, ze si sucastou spolocnosti, ze denodenne prichadzas s inymi do styku, a ze politika a institucie su tym najlepsim sposobom riesenia tychto interakcii, ze pomerne uspesne zabranuju konfliktom a umoznuju zit roznym ludom na tom istom mieste v tom istom case.

Hayekovskemu sposobu argumentacie tiez prilis neverim. Koniec koncov ani sa nanho nijako neodvolavam. Libertarianizmus nepovazujem za utopicky lebo nejak nesuhlasi s Hayekom, ale preto, ze ignoruje cloveka ako tvora spolocenskeho a politickeho, ze cloveka redukuje na individuum pricom ignoruje vztahy, v ktorych sa nachadza s inymi ludmi a ignoruje institucionalny ramec tychto vztahov.

Ron Paul je v tomto len taka ceresnicka na torte, nezvolia ho a klub na 5 rokov zanikne, pokial sa neobjavi iny "exot" vztupujuci do volieb, o ktorom budu zase niektori presvedceni ze prichadza dalsia "Ron Paul revolucia", ze prisiel cas na otvorenie novych tem. Tak trosku mi to pripomina cakanie pravovernych marxistov, kedy sa ti robotnmici na zapade konecne vzburia voci burzoazii. Myslim ze tak ako sa nedockaju marxisti, tak sa nedockaju libertariani.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group