ISSN 1335-8715

16-08-2005   Lukáš Krivošík   Komentáre   verzia pre tlač

„Doba ropná“ a „doba vodíková“

Cena ropných derivátov na svetových trhoch opäť stúpa. USA totiž oznámili, že Saudskej Arábií, jednému z najväčších producentov ropy, hrozia teroristické útoky. Strategická nerastná surovina je o 40% drahšia ako vlani...

Reakcia na príspevok

RE: pre vsetkych
autor: Braňo
pridané: 16-08-2005 21:50


"Vcelku lacny a hlavne vydatny zdroj energie je uran alebo plutonium."

V oboch pripadoch velmi relativne.

Lacnejsi ako ostatne zdroje je najma preto, lebo je riadne dotovany (priamo, ci nepriamo) "statom". Takze ak si zastanca dotacii, tak je pre teba skutocne "vcelku lacny".

K tomu, ci je vydatny. V porovnani s cim? A vobec, co znamena vydatny? Zeby bolo vytazitelneho uranu a plutonia az tak vela? A ak aj dokazeme vyhorete palivo prepracovat (vid. Japonsko) kolko penazi danovych poplatnikov to bude stat a ako si predstavujes "volny energeticky trh" pri takychto gigantickych dotaciach?

"Motivom USA vo vojne v Iraku nebolo ziskat lacnejsiu ropu."
"Pravym motivom bola celosvetova bezpecnost."

Hm. Zaujimava spekulacia. Co mas na mysli pod pojmom celosvetova bezpecnost? Bezpecnost dodavok ropy do celeho sveta?

Ak vsak nechceme spekulovat, tak o motivoch vojny v Iraku sa mozme bavit iba v tom zmysle, ze poukazeme na vsetky (vyznamnejsie) vzniknute udalosti, ku ktorym od vojny doslo. Cize motivom (nehodnotim, ktory je vacsi, ci mensi) bolo tak nastolenie demokracie, ako aj privatizacia ropneho sektora atd.

Ku clanku:
"Existuje ešte jedna možnosť: detronizovať ropu a vziať tak napr. wahábistickým Saudom zdroj prostriedkov pre export islamizmu. Tento región by tak stratil možnosť vydierať svet svojimi výstrelkami."

"Je však pravda, že príroda dala primitívnym púštnym kočovníkom, vyznávajúcim stredoveké náboženstvo do rúk nôž, ktorý pridržiavajú na tepne vyspelého sveta."

:-) Ach jaj. Zapad si za svoju ropnu zavislost moze skutocne sam. Ako som uz niekde spominal, ak by nebol trh deformovany dotaciami a ceny "paliv" by odrazali vsetky naklady, tak by sa mozno nikdy nevytvorila podobna zavislost a monopol.

"Každopádne, prechod z „doby ropnej“ na „dobu vodíkovú“ nevyhnutne zmení aj paradigmu globálneho politického sporu."

Moze byt, avsak prechod na "vodik", resp. horucu, nedajboze studenu fuziu nie je len tak. To si vyzaduje obrovske investicie a vela vela casu...

Mimochodom, najlacnejsim zdrojom energie su svojim sposobom najma energeticke uspory.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group