ISSN 1335-8715

12-12-2007   Marek Hrubčo   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Drobné poznámky k evolučnej stratégií kresťanstva

Bohabojnosť je počiatok múdrosti, píše žalmista (Ž 111,10). To by bola prvá reakcia na článok Lukáša Krivošíka (Kresťanstvo ako evolučná stratégia a uctievači naivného rozumu). K nej prikladám moje poznámky, ktoré nechcú vyvracať ani útočiť na základné tézy článku (napokon, v mnohom, najmä v základnej línii kritiky racionalistických konštruktov mu dávajú zapravdu). Chcú iba doplniť a znovu usporiadať niektoré referencie na pojem náboženstva, špecificky kresťanstva.

Reakcia na príspevok

Od dynosaura po Adama
autor: Alexios I.
pridané: 13-12-2007 9:25


Zúfalým nedostatkom tohto príspevku je to, že si jeho autor neuvedomil (a ani nemohol uvedomiť), že teológia nie je vlastne schopná kresťanstvo skúmať. Nie je to totiž veda v pravom slova zmysle a nie je v nej širší priestor pre pochybnosti a antitézy, ktoré sú základom každej humanitnej vedy. Práve pochybovanie aj o najfundamentálnejších veciach robí z disciplíny vedu.
A postavenie kresťanstva dnes? Ťažko povedať. Kresťanstvo sa presadilo, pretože využilo krízu antického sveta a ukázalo sa byť najpríťažlivejšie a zároveň najmenej tolerantné zo všetkých vtedajších alternatív. Nebolo však zárukou spoločenskej dynamiky (dá sa povedať, že kresťanstvo dynamiku podporovalo a ubrzďovalo zároveň), tá bola nášmu kontinentu daná už predtým, ako si ľudia kresťanstvo vymysleli. (Každé náboženstvo je čisto vymyslené!) Dynamika antického Grécka a Ríma bola daná slobodou jednotlivcov (nie však všetkých) a dôvod, prečo napokon antická civilizácia padla, bol hlavne v ekonomickej oblasti.
Ešte mi vadí, že autor sa nenamáhal príliš rozpisovať o vzťahu kresťanstva k evolúcii, napriek tomu, že si to dal do nadpisu. Má to samozrejme vecný dôvod: kresťanstvo sa svojho času stavalo k mnohým zásadným vedeckým poznatkom odmietavo (a to je dosť jemný termín), pretože ohrozovali "pravdivosť" biblie a dogiem. Vynašlo sa samozrejme tak, že prišlo s výkladmi písma, aby bola predovšetkým kniha Genesis konformná s vedeckými poznatkami.
A v tom je pointa. Kresťanstvo už nie je na čele myslenia, ale len reaguje, improvizuje, zosúlaďuje. Nemá iniciatívu a je v silnej defenzíve.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group