ISSN 1335-8715

05-11-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kresťanstvo ako evolučná stratégia a uctievači naivného rozumu

V kultúrno-etických témach ako sú napríklad potraty, registrované partnerstvá, sexuálna výchova na školách, či „rodová rovnosť“, často stoja kresťanskí konzervatívci proti sociálnym liberálom, ktorí si nárokujú patent na rozum, modernosť, pokrokovosť a vedeckú pravdu. No skutočnosť môže byť nielen iná, ale presne opačná.

Reakcia na príspevok

RE: libertarianstvo ako konstruktivisticka ideologia?
autor: D
pridané: 12-11-2007 10:58


"V prvom rade je treba povedat, ze trhove spravanie je vsadepritomnou emergentnou vlastnostou spolocnosti. Tym pada porovnanie s komunizmom a esperantom."

:-) A co to znamena, ze "emergetnou"? To je taka filozoficka barlicka. Vlasnost. Navyse pozostatok kauzualneho pohladu na svet. Preco ludia obchoduju?(preco vtaky lietaju?) Lebo je to ich vlasnost :-) Ked kradnu, nie je to ich vlastnost "vlasnost" v rovnakom emergentom zmysle?
Inak toto je tiez velmi podobna paralela s marxizmom, je to nahradza "nutneho vyvoja".

"Ked zastavas nazor, ktory si sam odporuje, tak je logicky nespravny, nezavisle od toho, co konkretne tvrdi."
Akurat, ze pravdivostna hodnota tych vyrokov o ktorych tvrdis, ze stoja v kontradikcii nie je napisana vo hviezdach, nezavisla od subjektivneho pohladu kazdeho z nas. Takze o kontradiktovnosti mozes hovorit akurat zo svojho pohladu a presviedcat inych, ze je to tak(presviedcat = presvedcit ich, aby sa na tie vyroky pozerali rovnako ako Ty)


"Pozrite, doktor Stadler, ludia nechcu mysliet. A cim su hlbsie v problemoch, tym menej chcu mysliet. Ale akymsi instinktom citia, ze by mali, a to v nich vyvolava pocit viny. Preto budu blahorecit a nasledovat kazdeho, kto im zdovodni nemyslenie. Kazdeho, kto z hriechu, slabosti a viny urobi vysoko intelektualnu cnost."

Pekny vyrok, ale co z neho vypliva :-)?

"Osobne sa snazim, aby moj pristup k politickemu systemu bol vedecky a moje postoje konzistentne, zdovodnitelne, a obhajitelne."

Vedecky pristup - Peter, bez srandy, to tu uz naozaj bolo. Do vsetkeho co sa tyka politiky vstupuju zaujmy a hodnotove sudy kazdeho z nas. Veda ano, ale to ci nejake pravidlo suzitia je fajn alebo fuj veda, skutocna veda, nebude mat nikdy ambiciu odpovedat.
Napriek tomu, ze mozeme klast poziadavku na zdovodnenie, konzistetnost a obhajitelnost.

"Kedze som zatial nevidel kvalitny argument na podporu demokracie, musim konstatovat, ze predstava demokracie je mytom."

Mytom? A cital si aspon Sartoriho alebo Dahla, aby sme si najprv porozumeli, o com hovorime, ked hovorime o demokracii a ake naroky sa na nu kladu? Aky je rozdiel v tom, ked malujeme ideal (demokracie) a ked hodnotime tu realnu? Kde prichadza ku konfliktu roznych idealov? Atd. atd. Alebo tiez redukujes demokraciu na tyraniu vacsiny o ktorej akoze tvrdime, ze je fasa?

"Na zaver: radsej budem oznaceny za sialenca, ako keby som bol zlodej a nasilnik."

Nic v zlom, ale nie si trosku pateticky? :-)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group