ISSN 1335-8715

05-11-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kresťanstvo ako evolučná stratégia a uctievači naivného rozumu

V kultúrno-etických témach ako sú napríklad potraty, registrované partnerstvá, sexuálna výchova na školách, či „rodová rovnosť“, často stoja kresťanskí konzervatívci proti sociálnym liberálom, ktorí si nárokujú patent na rozum, modernosť, pokrokovosť a vedeckú pravdu. No skutočnosť môže byť nielen iná, ale presne opačná.

Reakcia na príspevok

ODPOVED SURDOVI
autor: TRALOS
pridané: 11-11-2007 20:41


Skor ako o porovnavanie sucasnej praxe a moznej alternativy, ktora je zatial neodskusanou teoriou, som mieril niekde inde.

Vasa dlha diskusia o libertarianstve a demokracii podla mna nepostihuje nieco, co je omnoho dolezitejsie nez riesenie konkretnych procedur a otazok.

Libertarianizmus ma nepochybne jednu vyhodu, ponuka nieco, co je dnes velmi vzacne- predstavu, ktora je svojou podstatou ladena optimisticky. Lepsie sudy, lepsia ekonomika, spravodlivejsia spolocnost, efektivnejsia sprava atd atd. Libertarianizmus je podla mna dnes jeden z mala smerov, ktore buducnost nevidia v zaniku civilizacie alebo vo svetovom kalifate- libertarianizmus dava nadej, akokolvek moze tato nadej posobit utopicky alebo absurdne.

Je tu ale zasadny problem- libertarianizmus nedokaze presvedcit ludi o spravnosti rieseni ktore ponuka, nedokaze dokazat, ze libertarianska spravodlivost je lepsia nez sucasna, ze libertarianska sukromna armada je pre spolocnost menej nebezpecna a viac prospesna nez ta statna- libertarianizmus chybuje, ked predpoklada, ze modely a rozumove argumenty su tym, na zaklade coho sa ludia rozhoduju.

Libertarianizmus nedokaze ponuktnu lepsiu odpoved ako "racionalny argument"- akokolvek sa ti asi bude zdat tento nedostatok provokativny. Libertarianska spolocnost nie je ta spolocnost, v ktorej chcu ludia zit svoje zivoty. V diskusnych prispevkoch fundovanejsich libertarianov ako Libertarian je vydno erudovanost a tiez schopnost logicky mysliet. Lenze ludia neziju a ani nechcu zit cisto podla priruciek logiky veci (kolko ludi sa v noci boji pozerat horory, kolko ludi veri v bohov ci Boha, podlieha citom aj ked z racionalneho hladiska sa im to casto krat vypomosti atd...).

A ak mam povedat svoj nazor, je to tak spravne. So Sarkozym sme o tomto viedli pomerne dlhu a zaujimavu debatu- a ak mam povedat za seba, logika pre mna nie je dolezitejsia ako pocit, papierovy argument viac ako sice nedokonala predsa len realne existujuca spolocnost.

Popravde mi je libertariansky pohlad nesympaticky nie z toho titulu, ze by riesenia, ktore ponuka, boli v zasade chybne- ide skor o pocit: libertarianska spolocnost, v ktorej by zdovodnenie jestvujucich institucii ci veci bolo cisto vecou racionalnych argumentov a zaroven kde by nelogicke bolo brane za principu vadne, by nebolo tou spolocnosotu, kde by som chcel prezit svoj zivot.

Jedna tvoja dlhsia odpoved, kde sa to hemzi logickou analyzou vyrokov sa mi svojim sposobom zda byt ten najhorsi mozny sposob odpovede, aky si mohol zvolit.

Nie ze by logika bola nieco, coho sa mame zbavit. Nie je vsak ani tym, coho by sme sa mali bezvyhradne a za kazdych okolnosti drzat. Preto si myslim, ze ludia nedaju libertarianskym stranam vo volbach viac hlasov, ako byvalo doteraz zvykom- ludia neurobia z doteraz marginalneho myslienkoveho smeru vzor spolocnosti, v ktorej by chceli zit.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group