ISSN 1335-8715

05-11-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kresťanstvo ako evolučná stratégia a uctievači naivného rozumu

V kultúrno-etických témach ako sú napríklad potraty, registrované partnerstvá, sexuálna výchova na školách, či „rodová rovnosť“, často stoja kresťanskí konzervatívci proti sociálnym liberálom, ktorí si nárokujú patent na rozum, modernosť, pokrokovosť a vedeckú pravdu. No skutočnosť môže byť nielen iná, ale presne opačná.

Reakcia na príspevok

RE: libertarianstvo ako konstruktivisticka ideologia?
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 07-11-2007 10:21


> Jasnejsia odpovek ako v prvej vete neexistuje.
Zhrnme si teda, co si povedal. Namiesto argumentu si odkazal na Dogmu o Nadradenosti Demokracie (dalej len DoND). Paradoxne sa teda dopustas toho, co vytykas nazorovym oponentom.

Ja zase odkazem na nasledovne referencie:
- Gustave de Moninari: The Production of Security, http://praxeology.net/GM-PS.ht...
- Hans Hermann-Hoppe: Democracy, the God that failed
- Hans Hermann-Hoppe (ed.): The Myth of National Defense

Zhrniem velmi strucne svoju interpretaciu niektorych argumentov uvedenych v tych knihach a clankoch.

- konkurencia v poskytovani bezpecnosti je v zaujme spotrebitela
- stat je charakteristicky vymahanim svojho financovania nasilim, a rovnako pouzivanim nasilia na potlacanie konkurencie. T.j. prave tym, coho sa obavas u mafii, cim sa ukazuje absencia racionalneho zakladu tvojich tvrdeni
- bez trhu nie je mozne urcit ceny, bez cien sa neda prevadzkovat nakladove uctovnictvo a bez toho nie je mozne efektivne vyuzitie zdrojov na uspokojenie potrieb
- vojenska obrana statu ma tendenciu uprednostnovat zasahovanie do prav obcanov (t.j. to, pred cim ma chranit), a chranit vojenske a statne objekty namiesto sukromneho vlastnictva obcanov (t.j. zase nie v zaujme spotrebitela)

Ucinnost konkurencie a sukromnej ponuky dokladuju anarchokapitalisti (uz sa nepamatam, kde som to cital) na praktickych prikladoch: v USA su zevraj naklady na sukromnu ochranu 2jnasobok nakladov na policiu, a existuju desattisice mediatorov (co su vlastne sukromni sudcovia).

Da sa o tom kecat este mnoho a mnoho, ale nemam na to cas, konieckoncov je o tom popisanych spusta knih. Na zaver trocha viac politky a menej ekonomiky:

Formalna demokracia existuje vo vela krajinach, ktore nie su ani slobodne ani liberalne. Podobne su aj oblasti s anarchiou, ktore nie su ani jedno ani druhe. Podla mna to naznacuje, ze politicke usporiadanie je len jednym z faktorov skutocneho usporiadania spolocnosti. Anarchokapitalizmus nie je liekom na vsetky problemy, to vsak neznamena, ze sa on netreba snazit.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group