ISSN 1335-8715

22-10-2007   Pavol Zlatoidský   Ideológia   verzia pre tlač

Johan August Gripenstedt

Tak sa volal muž, ktorý položil základy bohatého Švédska. Deti sa o ňom neučia v škole. Je večným tŕňom v oku predstaviteľov vládnucej ľavicovej ideológie, ktorí by jeho meno najradšej vymazali z pamäti národa. A predsa, bez jeho prispenia by dnes pravdepodobne Švédsko vyzeralo celkom inak.

Reakcia na príspevok

RE: Preco?
autor: D
pridané: 02-11-2007 20:44


"Ale to ci je konzervativna pravica socialne liberalna je velmi pochybne."

Vzdy je to pochybne, aj v pripade stran, ktore si davaju "najsocialnejsiu" nalepku...Veci nie su vzdy tak, za ake sa vydavaju, hoci len z pohladu tej casi ludi, na ukor ktorej idu niektore tiez socialne riesenia.


"To je absurdny alibizmus. Ak by pravica neapelovala politicky, tak by ani nemala sancu prezit. Vlastne by ani vedome neexistovala. Neboli by pravicove hnutia a strany, neboli by pravicove vlady, neboli by pravicove zakony."

:-) ale to bolo konstatovanie faktov, ktore to, co si prave napisal nespochybnuje, ale doplna. Ano, aj "pravica" robi agitaciu, aj jej posobenie a ciele su politicke :-)

"Ja velmi nevidim vacsinu pravicovych politikov a ich privrzencov napriklad tu apelovat k sucitu, solidarite, porozumeniu, mierovemu dialogu."

No nie, ale o to neslo. Ale vsetko toto bolo sucastou liberalneho a konzervativneho hnutia.


"Co vsak na Pravom Spektre vidim pomerne casto , je intolerancia k mnohym inym myslienkovym smerom, komplexy zo socialnych a nabozenskych mensin, hlasanie kulturnej vojny, pocit civilizacnej nadradenosti, nechut k starostlivosti o zivotne prostredie, prehnane zaneprazdnenie peniazmi a majetko..."

Aj taki su ludia :-)


"Ak tomu rozumiem spravne, tak vy vidite problem v tom ze z historickeho hladiska lavica prebrala liberalnej pravici siroku volicsku zakladnu, teda vacsinu toho co je pod hornymi 500-tisicami a co v socialnej pyramide vytvara bohatstvo pre tych nad nimi. Mna osobne smotanka nezaujima. Preco by mala?"

Napr. v anglicku to tak bolo.(ale tam toho bolo viacej). Cast agendy prebrali konzervativci ako reakcia na priestor, ktori zostal po liberaloch resp. pod vplyvom odidencov z liberal party a cast postupne socialisti, ked mali zacat naplanat svoje vizie, ked sa dostali ku moci. A dnes? Mnohi hodnotia liberalnych demokratov ako viac "socialistickych" ako labour party, aj ked je pravda, ze mozno konstatovat posun v agende pod vplyvom socialnych demokratov, s ktorymi sa spojili, jadro agendy je tradicne liberalne. Liberalne. Niet strany, ktora by mala hlbsie liberalne korene, niet strany, ku ktorej mali historicky blizsie najvacsi velikani liberalnej socialnej filozofie.


"Co sa tyka zlocinov komunizmu, s tymto sa pokojne obratte na nich."

Nehovorim len o komunizme. Na koho sa mam obratit?

"Aj ked ja (ako aj mnohi ini laviciari ) seriozne spochybnujem ci bolsevici pochopili komunisticky koncept ako ho predlozil Marx, Engels a ostatni lavicovi myslitelia spravne."

A cital si vobec kapital? Sudruhovia pochopili, mnohi, len nevedeli, co s tym, pretoze im to bolo na nic. Ludia chceli recepty, nechceli cakat na Marxovho godota, chceli kusok raja hned. Tak im ho sudruhovia vymysleli. Akekolvek ina prakticke interpretacia Marxa (odhliadnuc o mnohych zaujimavych pohladov na ekonomiu, ekonomicke problemy a vo vseobecnosti nespochybnitelny prinos) ako, ze ide v konecnom dosledku o pomylenu utopiu sudny clovek po precitani hoci len kapitalu urobit nemoze. Kolko zo sucastnych mladych socilistov ho citalo, a kolko z tych par jedincov, co ku nemu pricuchli aj pochopilo? Ty?

"Takisto spochybnujem, ze mnohi praviciari v postkomunistickych krajinach boli skutocne praviciarmi aj za komunizmu. V rade pravice sa najde dost kryptokomunistov. V tomto smere by si mohla pravica najskor pozametat pred vlastnym prahom. Dufam ze sa nesnazite naznacit ze na pravej strane spektra sa nenachadzaju extremisticke hnutia a ze svet neuzrel jedinu pravicovu diktaturu."

Ludia sa menia a maju sa pravo mylil. O to viac, ked vyrastali v prostredi s nedostatkom informacii atd. Na druhej strane vzdy a vsade budu ludia vypocitavi...s tym nic neurobis.


"Anarchia => neobmedzena sloboda => neobmedzena individualna motivacia. "

Anarchia => utopia => pojem "neobmedzenej slobody" absolutny nezmysel, pretoze pokial existuje spolocenstvo ludi, existuju aj protichodne zaujmy a aj obmedzenia z nich vyplivajuce. Snad len v kolonii mravcov, kde otazka individuality je na hodny vzdialena ku tej ludskej to funguje podla marxovych predstav a netreba na ani "absolutny dostatok" ani "inteligenciu", len sa stat kolieskom v stroji, ktori ma presne predpisanu ulohu.

"Dufam ze sa nesnazite naznacit ze na pravej strane spektra sa nenachadzaju extremisticke hnutia a ze svet neuzrel jedinu pravicovu diktaturu."

Nachadza, akurat ze liberalizmus, liberalizmus o ktorom hovorim ja, stoji niekde medzi a pokym zostane liberalizmom, nema sancu vybocit ani na jednu stranu -na veky danych dogiem a pouciek, pochybnych metaforickych obrazov, ktorymi sa skryva podstata...predsudkov a nenavisti...prospecharstva a tyranie...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group