ISSN 1335-8715

28-09-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Lex Hlinka - poslanecká historie

Slovenský parlament před několika dny postoupil velkou většinou hlasů do dalšího čtení zákon, kterým Slováci uctí Andreje Hlinku - jako muže, který se mimořádně zasloužil o slovenský národ i stát, a proto mu patří titul „Otec národa“. Zatímco politické strany s výjimkou Strany maďarské koalice se víceméně konsenzuálně postavily za státní svatořečení Hlinky, v tisku se objevovaly komentáře o „slovenském Hitlerovi“, kterého není radno uctít, neboť rozděluje společnost.

Reakcia na príspevok

RE: Luterani
autor: D
pridané: 11-10-2007 22:15


Marian, prosim. Problemom doby predchadzajucej bol logicky pozitivizmus(Locke aj Marx), aj Marx bol jednym z jeho pokracovatelov a dal mu svoju podobu(ano darwinizmus, marxizmus...). Kde vtedy bola teoria relativity?
No, lenze uz davno pred Marxom prisla kritika, ci uz z konzervativnych pozicii, ale i tych liberalnych, hoci Hume, J.S.Mill...
Lenze Lockeho pozitivizmus utocil na to, co sa vydavalo za dane a nemenne, co malo v praxi zvratene dosledky, co udrziavalo vacsinu v poslusnej podriadenosti, co zivilo feudalizmus. Utocil rovnako povrchne(z dnesneho pohladu), ale vtedy znamenal revoluciu, Locke podal zdovodnenie pre vsetky ziadane spolocenske zmeny, "naucil" ludi rozmyslat a vazit si slobodu, napriek tomu, ze prestavba napr. v anglicku priebiehala skor z "hora" a potom "stredu" na dol.
A to pojednanie o "relativizme" je narekom konzervativcov za casi, kedy niekto mohol vydavat svoje hodnotove sudy sa nadradene, seba za nadradeneho inym atd. nic ine to neznamena.


Marx a "ktoré spochybnili všeobecnú platnosť logiky" je nezmysel. To boli skor oponenti, ktori upozornili na proslem s aplikaciou logiky - odporucam pocitat Hayeka. Velmi pekne to vysvetluje a kritizuje a to je ten pociatok 20 teho storocia o ktorom pojednava Johnson. Takze radsej Hayeka, ked uz, ako hentoho pardon, ale az amaterskeho filozofa.

Ale pojdem nakuknut, co presne vlastne pise, uz si to presne nepamatam, nakolko tomu zodpoveda ta Tvoja interpretacia :-)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group