ISSN 1335-8715

06-10-2007   Lukáš Meravý   Komentáre   verzia pre tlač

Putinovo Rusko – znova superveľmoc?

V médiách stále počuť o novom bohatstve a moci Ruska. Najviac sa s týmto novým fenoménom spája osoba prezidenta Ruskej federácie – Vladimíra Putina. Je však toto bohatstvo „pravé“ a moc udržateľná? Naozaj nástup Putina do prezidentského úradu, a tým aj špičku mocenskej pyramídy predstavuje práve ten rozhodujúci rozdiel medzi chudobou a bohatstvom?

Reakcia na príspevok

RE: zvrat v Iraku?
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 09-10-2007 14:15


"vo Vietname USA prehrali vojnu kvoli vnutornym roztrzkam v ramci USA v ramci ideologickeho boja."

Toto je nezmyselný mýtus, ktorý je zo strany konzervatívcov silno propagovaný.

Vietnamská vojna bola de facto (nie de jure) občianskou vojnou, ktorá nemala jasné hranice v rámci Vietnamcov. Na jednej strane stáli disciplinované brutálne šíky komunistov s podporou ZSSR a Číny. Na druhej strane bol juhovietnamský režim s podporou USA. Po vojenskej stránke zabezpečovali USA neustálu prevahu Južného Vietnamu. Ale juhovietnamský režim bol totálne skorumpovaný a prehnitý. Nemal podporu obyvateľstva a to rozhodlo. Za taký režim s korumpovanými generálmi nemal veľmi kto bojovať.

Bojoval by si Ty za generála, ktorý nemyslí na nič iné ako si čo najviac nakradnúť a kašle na svojich podriadených - teda i na teba ?

Slabosť režimu bola základnou príčinou pádu juhovietnamskéh režimu. Pokým Američania svojimi jednotkami vystužovali prehnitý režim svojimi vojakmi tak sa to dalo komunistom odolávať a i juhovietnamskí vojaci boli schopní efektívne zasiahnuť. Po stiahnutí Američanov sa však prehnitý režim zrútil i napriek neuveriteľnej štedrej vojenskej i materiálnej pomoci USA.

Takže hľadať vynníkov v nejakých liberáloch v USA je lacnou výhovorkou pre neschopnosť presadiť vo Vietname v 60-tich rokoch stabilný demokratický režim, ktorý by bol schopný odolať komunistickému nátlaku a ktorý verbálne USA stále deklarujú. Keď však príde na činy tak im je dobrý hocijaký režim, len aby bol s nimi spojenec - Pakistan, Saudská Arábia, Egypt atď.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group