ISSN 1335-8715

28-09-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Lex Hlinka - poslanecká historie

Slovenský parlament před několika dny postoupil velkou většinou hlasů do dalšího čtení zákon, kterým Slováci uctí Andreje Hlinku - jako muže, který se mimořádně zasloužil o slovenský národ i stát, a proto mu patří titul „Otec národa“. Zatímco politické strany s výjimkou Strany maďarské koalice se víceméně konsenzuálně postavily za státní svatořečení Hlinky, v tisku se objevovaly komentáře o „slovenském Hitlerovi“, kterého není radno uctít, neboť rozděluje společnost.

Reakcia na príspevok

RE: iny nazor
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 01-10-2007 9:46


Čítal som životopis Angreja Hlinku (že vraj jediný čo bol vydaný) a za seba môžem povedať, že radšej by som bol sirota ako mať takého "otca národa".

Samozrejme Hlinka mal veľa pozitývnych zásluh, ale aj kopu negatív a najväčšia sa mi zdá jeho podoba spoločnosti - bol priaznivcom tvrdého katolíckeho štátu, kde by si taký Chmelár určite ani neškrtol. A očenáš na školách by bol samozrejmosťou, interupcie by boli zakázané (čo by som mu vyčital asi najmenej), iné náboženstvá by boli pod drobnohľadom a iný názor ako katolícky by bol neprípustný.

Stále sa hovorí ako on bojoval za Slovákov. Viac ako národná otázka ho určite trápil liberalizmus v Čechách proti ktorému bojoval veľmi tvrdo, pretože bol pravým opakom jeho vízie katolíckeho štátu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group