ISSN 1335-8715

28-09-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Lex Hlinka - poslanecká historie

Slovenský parlament před několika dny postoupil velkou většinou hlasů do dalšího čtení zákon, kterým Slováci uctí Andreje Hlinku - jako muže, který se mimořádně zasloužil o slovenský národ i stát, a proto mu patří titul „Otec národa“. Zatímco politické strany s výjimkou Strany maďarské koalice se víceméně konsenzuálně postavily za státní svatořečení Hlinky, v tisku se objevovaly komentáře o „slovenském Hitlerovi“, kterého není radno uctít, neboť rozděluje společnost.

Reakcia na príspevok

RE: Hlinka bol diletant
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 30-09-2007 9:44


Keď sa hovorí o autoritárstve A. Hlinku, akosi automaticky tým rečníci majú na mysli, že bol blízko totalitarizmu. Pritom je to inak. Hlinka bol jednducho človek zo starej školy, ročník 1864, ktorý vyrastal za autoritatívnych politických, spoločenských i cirkevných pomerov Rakúsko-Uhorska. A keďže nebol pokrokár ako napríklad Masaryk, ale katolícky kňaz, toto ovplyvnilo jeho autoritarizmus a mýlia sa tí, ktorí mu chcú podsúvať zdroje jeho autoritárskeho zmýšľania predovšetkým v totalitných ideológiách ako napr. fašizmus či nacizmus.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group