ISSN 1335-8715

28-09-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Lex Hlinka - poslanecká historie

Slovenský parlament před několika dny postoupil velkou většinou hlasů do dalšího čtení zákon, kterým Slováci uctí Andreje Hlinku - jako muže, který se mimořádně zasloužil o slovenský národ i stát, a proto mu patří titul „Otec národa“. Zatímco politické strany s výjimkou Strany maďarské koalice se víceméně konsenzuálně postavily za státní svatořečení Hlinky, v tisku se objevovaly komentáře o „slovenském Hitlerovi“, kterého není radno uctít, neboť rozděluje společnost.

Reakcia na príspevok

Načo ?
autor: peterson
pridané: 29-09-2007 9:43


Nie je mi celkom jasné, prečo bolo treba práve teraz rozčeriť hladinu okolo človeka, ktorého rozporuplné konanie historici zatiaľ dôkladne neposúdili. Slováci majú dosť málo naozaj významných osobností a mali by s nimi zaobchádzať uvážlivejšie. Pridelením bizarného titulu "otec národa" Hlinkovi nasledovníci jeho pamiatke asi príliš neposlúžili. Bolo vopred jasné, že to vyvolá odpor aj u ľudí, ktorým je inak celé ľudáctvo ukradnuté. Rozumnejšie by asi bolo bývalo najskôr vyvolať diskusiu, až potom čosi uzákoňovať (keď už teda Slováci toho kolektívneho tata naozaj tak zúfalo potrebujú). Teraz sa historikom bude ešte menej chcieť hrabať v Hlinkovej minulosti, veď kto by riskoval obvinenia z dehonestácie "otca národa".

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group