ISSN 1335-8715

02-09-2007   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Červená zeleným, zelená rozumu (recenzia)

Obhajca slobodného trhu to na Slovensku, ale ani inde vo svete nemá ľahké. Na jednej strane sa musí vyrovnať s “folk economics”, čo môžeme definovať ako súbor presvedčení siahajúcich podľa toho, koho sa pýtate od čistého marxizmu až po tvrdenia typu “slobodný trh áno, ale”, pričom to „ale“ do značnej miery relativizuje slobodný trh samotný.

Reakcia na príspevok

RE: Globálne otepľovanie - zlyhanie trhu ideí?
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 06-09-2007 20:22


Prečo sa vlastne toto pýtaš?
Chceš z ekonometrov spraviť "lekárov" ekonomiky?

Lekár dá pacientovi lieky, ktoré sú štatisticky najúčinnejšie pri tej diagnóze a očakáva, že chorý (klient) sa pri negatívnej reakcii tela na lieky ozve, aby sa mohli zosilniť či zoslabiť dávky alebo úplne vymeniť liek. Asi tušíš, kam mierim.

Trhoví socialisti Oskar Lange a Abba Lerner (ale aj jediný sovietsky nositeľ nobelovej ceny za ekonómiu Kantorovič, keď povedal: "In spite of mentioned difficulties I am looking optimistically on the prospects of wide spread of mathematical methods, especially those of optimization, in economic science and in all-level economic control. It can give us a significant improvement of planning activity, better use of resources, increment of national income and living standards.") si predstavovali, že na základe modelov rovnováhy budú schopní relatívne presne stanoviť ceny (napr. u nás v zdravotníctve, či školstve - viď adekvátne vyhlášky "stanovujúce" ceny - dotácie na žiaka, či "cenu" výkonu lekára), pričom na základe nedostatkov či prebytkov by boli schopní znížením či zvýšením ceny prebytky či nedostatky eliminovať. To bola ich predstava. V Česku sa vyhláška o "cenách" výkonov v zdravotníctve aktualizuje každý polrok. Už to dáva predstavu o možnostiach adaptácie systému na nedostatok/prebytok na trhu. Vždy je príprava tejto vyhlášky sprevádzaná búrlivou diskusiou - neslávne známa Česká lékařská komora lobuje za vyššie "ceny" výkonov, poisťovne - a hlavne štátna VZP lobuje za nižšie "ceny" výkonov, farmaceutické firmy bojujú za vyššie štátom (skrze poisťovne) garantované príspevky zákazníkom na lieky, zatiaľčo VZP lobuje za čo najnižšie preplácanie liekov.

Iste, v tomto nesmiernom zdravotníckom chaose (aj minister Julínek z ODS k nemu prispieva) je možné previesť zlepšenie aj ekonometricky. Vždy však bude predstavovať diskoordináciu. Spotrebitelia a firmy svoje preferencie (predstavy o cene produktu či o zisku) môžu jedine demonštrovať vo svojom konaní. Niežeby sa ľudia chovali nekonzistentne a žeby sa vždy správali absolútne náhodne. Ak však aproximácia začne v preferenciách miliónov jednotlivcov (a otec matematických chicagoites Gary Becker by v tomto bode upozornil všetkých ekonometrov, že je to prehrešok voči našej vede), vďaka butterfly efektu bude výsledný "optimálny" model určite neoptimálny, naviac rigidný - s pomalou adaptáciou na zmeny - veď vieme napríklad o procyklickom účinku menových politík stop-go (účinok politiky o 2 roky).

Nemáme a nebudeme mať počítač, ktorý by naše preferencie v reálnom čase spracovával a dával nám také príkazy, ktorými budeme koordinovať náš maximálny prospech s maximálnym prospechom spoločnosti. Jediná možnosť koordinácie týchto bytostne rozptýlených informácií, a teda koordinácia osobného záujmu so záujmom spoločnosti, je treba nechať na konaní jednotlivcov.

PS: Navrhujem definíciu: Ekonómia je veda o kattalaxii.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group