ISSN 1335-8715

02-09-2007   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Červená zeleným, zelená rozumu (recenzia)

Obhajca slobodného trhu to na Slovensku, ale ani inde vo svete nemá ľahké. Na jednej strane sa musí vyrovnať s “folk economics”, čo môžeme definovať ako súbor presvedčení siahajúcich podľa toho, koho sa pýtate od čistého marxizmu až po tvrdenia typu “slobodný trh áno, ale”, pričom to „ale“ do značnej miery relativizuje slobodný trh samotný.

Reakcia na príspevok

RE: prekvapenie
autor: tralos
pridané: 06-09-2007 13:00


Mieril som na to, ze ziadne konecne stadium dejin, pokial bude existovat ludska spolocnost, nepride.

Prave tak bola myslena uvaha o rozrastani sa nadnarodnych politickych institucii- kapitalizmus a liberalne prostredie moze byt tak isto na ustupe ako na vzostupe- nic nie je urcene nejakym zakonom dejin ci konecnym cielom, ku ktoremu by sme mali smerovat.

Nebolo to myslene ako obhajoba ale ani ako kritika globalno-mocenskych struktur. Islo sko o to ukazat, ze slobodny kapitalizmus a liberalizmus, teda to co Kristofery oznacil za definitivny koniec dejin, sa moze stat kludne len historickou epizodou na ceste k inemu "vrcholu dejin".

V skutocnosti mame vyvoj z velkej miery vo svojich rukach.

Ak sa totiz stane, co som len hypoteticky naznacil, a globalno-mocenske struktury ziskaju moznost regulovat medzinarodny obchod a centralizovane ho riadit pomocou roznych smernic a nariadeni, stane sa z Kristoferyho konca dejin to iste, co sa stalo s prvopospolnym hospodarstvom- dejinna epocha, ktoru asi uz nikto nepoklada za dnes tak popularny "koniec dejin"

A ku krize demokracie- pokial dokazu demokraticke institucie reprezentovat spolocnost a tie "sposoby zivota a nazerania na svet", ktore tato spolocnost poklada za "spravne", nemusime sa prilis obavat.

Je vsak otazne, ci nie sme svedkami o nieco hlbsej zmeny a ze teda institucie, ktore nam dodnes pomerne dobre sluzili na relativne mierove spoluzitie, prestanu plnit svoj ciel. Rozhodne je pravda, ze v poslednej dobe sa to cim dalej tym viac hemzi roznymi clankami o krizach a strate legitimity a objavuju sa aj pomerne zaujimave alternativy dalsieho smerovania spolocnosti.

Obmedzenie volebneho prava je vsak, ale to je len moj sukromny nazor, prilis odvazne, a z hladiska doterajsieho vyvoja aj moralne nezdvovodnitelne. Musel by sa totiz prehodnotit vyvoj, ktory trval snad od 17/18 storocia a ktoreho vysledkom bolo zrovnopravnenie ludi bez ohladu na pohlavie, farbu pleti ci nabozenske vyznanie- a vseobecne volby si asi najviditelnejsim znakom tohto zrovnopravnenia.

Aby sme teda znovu zaviedli cenzy, museli by sme sa vzdat velkej casti toho, co pokladame za spravne a moralne akceptovatelne- zaroven by sme sa museli vzdat velkej casti osvietenskej tradicie, ktora je v dnesnom zapadnom mysleni hlboko zakorenena.

Zmeny taketoho charakteru sa vsak v dejinach vyskytuju velmi, velmi zriedka, a ak mam povedat svoj osobny nazor, zmeny takehoto charakteru su aj nanajvys neziaduce a nespravne.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group