ISSN 1335-8715

02-09-2007   Andrej Beňo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Červená zeleným, zelená rozumu (recenzia)

Obhajca slobodného trhu to na Slovensku, ale ani inde vo svete nemá ľahké. Na jednej strane sa musí vyrovnať s “folk economics”, čo môžeme definovať ako súbor presvedčení siahajúcich podľa toho, koho sa pýtate od čistého marxizmu až po tvrdenia typu “slobodný trh áno, ale”, pričom to „ale“ do značnej miery relativizuje slobodný trh samotný.

Reakcia na príspevok

RE: Globálne otepľovanie - zlyhanie trhu ideí?
autor: jan macutek
pridané: 05-09-2007 18:36


Ja sa uz dlho snazim pochopit ludi odmietajucich matematicke modely v ekonomii, preto by som bol rad, keby sme sa pochopili. A som tomu ochotny venovat asi aj dost energie.

Dovolim si predpokladat, ze sa zhodneme v tom, ze pokladame ekonomiu za vedu (ak nie, potom je nasa diskusia bezpredmetna).

Jediny apriorny predpoklad, ktory vedec musi prijat, ak svoju pracu povazuje za zmysluplnu, je, ze (ako to sformuloval Mario Bunge) "everything abides by laws".

Ak je teda ekonomia vedou, kde by mala mat problem s matematikou (ktora opisuje presne to iste, co nematematici opisuju verbalne, akurat nema problem s nejednoznacnostou jazyka)? Teraz mi je jedno, o aku ekonomicku skolu ide. Este raz pripominam, ze velka komplexnost nie je argumentom, pretoze verbalne opisy su vzdy este menej presne ako matematicke.

Dalej neuznavam argumentaciu typu "XY povedal to a to", uz vobec nie, ak ide o ludi z hlbsej minulosti - veda sa vyvija.

> nikdy nie sme schopní vedieť všetky konštanty, ktoré by nám pomohli spočítať celkovú ekonomickú rovnováhu

Veda nikdy nemoze mat taku ambiciu (vsetky je trochu privela).

Ak (pracovne to nazvime) ekonomicka teoria rakuskej skoly formuluje svoje hypotezy tak, ze inovacie sa nedaju predpovedat, tak sa v tej teorii skutocne predpovedat nedaju - bez ohladu na matematicke ci nematematicke opisy. Len je trochu smiesne davat to za vinu matematickym metodam.

< Žiadne pravdepodobnostné "zákony" chovania ľudských < fenoménov nie sú zákonami spoločenských vied.

A co su potom zakony spolocenskych vied??? Problemom spolocenskych vied je akurat (vo vacsine pripadov) odmietanie kvantifikacie, ktorej dovodom je (pri vsetkej ucte) neochota spolocenskych vedcov pouzivat matematicke metody a neochota (vacsiny) matematikov spolupracovat so spolocenskymi vedcami.

Mimochodom, jedine kvantifikacia robi vedecke hypotezy testovatelnymi. Ak vedec nie je ochotmy svoje hypotezy testovat, tazko hovorit o vede...potom sa dve skoly ohanaju argumentami a nie je mozne urcit, ktora je blizsie k realite. Pozrime sa na fyziku ci chemiu a porovnajme ich so spolocenskymi vedami - aj vo fyzike existuju rozne nazory na niektore veci, ale na zakladoch sa uz vsetci zhodli. Spolocenske vedy (najma kvoli nemoznosti testovat hypotezy, co je dosledkom odmietanie kvantifikacie) zatial ani len do toho stadia nedospeli. Ako chce napriklad rakuska skola presvedcit bez testovania hypotez ine skoly, ze je "lepsia"?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group