ISSN 1335-8715

26-08-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Éra Vasca da Gamu

Pred 510 rokmi, 8. júla 1497, vyplávala z Lisabonu flotila troch plavidiel. Mali oboplávať Afriku a nájsť námornú cestu do Indie. Týmto činom sa zmenilo všetko – vznikla nová Európa, a tá vládla novému svetu. Začala sa éra Vasca da Gamu.

Reakcia na príspevok

RE: este k FASIZMU :
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 04-09-2007 11:35


Cenotvorba vám dúfam niečo hovorí : hodnota surovín + výrobné a prevádzkové náklady + marketingové náklady + zisková prirážka + spotrebná daň a/alebo DPH (čo je samozrejme mimo priamy dosah podniku). V prípade chleba má spotrebiteľ úžitok iba zo spracovaných surovín do formy hotového výrobku (cena surovín+výrobné a prevádzkové náklady), všetko naviac za čo platí podniku je nadhodnota tovaru, z ktorej nemá spotrebiteľ žiadny úžitok. Zaplatená daň by sa mala zo štátneho rozpočtu optimálne prerozdeľovať do oblastí verejného sektora, takže je možné dosiahnuť aby z nej mal nejaký úžitok v inej oblasti. O vhodnej sadzbe daní samozrejme možno diskutovať. Energetická a nutričná hodnota jedného druhu chleba od viacerých výrobcov je exaktne vyjadriteľná a porovnateľná, ich cena však môže byť odlišná, lebo každý výrobca má trochu iné nákladové premenné a môže mat odlišnú politiku cenotvorby. Ich senzorická kvalita bude tiež odlišná. Podľa hraničnej užitočnosti taktiež úžitok zo spotreby klesá každou ďalšou spotrebovanou položkou, hoci za ňu zákazník platí rovnakú cenu. Spotrebiteľská osveta je súčasťou programov na ochranu spotrebiteľa.

O výpočte užitočnosti vám niečo napovie toto : http://en.wikipedia.org/wiki/Utility_function#Utility_function...

Toto JE reálna ekonomika a reálne podnikové hospodárstvo založené na manažmente kvality.
Možno že žijete v inej realite.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group